Artykuły

Warszawa. "Performer" w Zachęcie

W dniach 14 lutego - 24 marca w Zachęcie. Narodowej Galerii Sztuki, pl. Małachowskiego 3 czynna bedzie wystaw "Performer", przygotowywana we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach Roku Grotowskiego.

Wątki z twórczości Grotowskiego pokazane zostaną przez pryzmat sztuk wizualnych: filmowa dokumentacja z prób, przedstawień, ćwiczeń aktorskich oraz wywiady z reżyserem zestawione zostaną z dziełami artystów, których łączą z nim wspólne inspiracje lub jednakowe podejście do sztuki, ciała, duchowości.

Wystawa "Peformer" wyrasta z potrzeby przemyślenia twórczości Grotowskiego jako zjawiska istotnego nie tylko w perspektywie rozwoju teatru, ale też w kontekście szerzej rozumianych przemian kulturowych drugiej połowy XX wieku, których sztuki wizualne, teatr, literatura i filozofia stały się świadectwem.

Tytuł wystawy "Performer" to tytuł jednego z tekstów Jerzego Grotowskiego. Georges Banu, pisał o owym tekście, iż "należy [go] czytać jako wskazówki z trasy, a nie klauzule programu, ani jako dokument końcowy, spisany, zamknięty". Podobnie należałoby czytać wystawę: jej celem nie jest całościowa prezentacja dzieła Grotowskiego, jego "dorobku", nie ma ona charakteru monografii wybitego reżysera i antropologa teatru. To raczej kolekcja "zapisków" dokonanych na marginesie tego, co bywa postrzegane jako główny korpus dzieła Grotowskiego. Wystawa nie opiera się, na próbach rekonstrukcji słynnych spektakli czy też dokonań z okresu po-teatralnego. Poprzez prezentację dokumentalnych zapisów ćwiczeń, fragmentów prób i spektakli, rozmów z Grotowskim, próbuje natomiast, zrekonstruować sposób myślenia tego twórcy na temat ciała jako miejsca doświadczania pierwotnej duchowej rzeczywistości.

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE: Marina Abramovic, Marina Abramovic/Ulay, Vito Acconci, akcjoniści wiedeńscy (Herman Nitsch, Gunther Brus, Otto Muehl, Rudolph Schwarzkogler), Lygia Clark, Roman Dziadkiewicz, Bruce Naumann, Carolee Schneemman, Grzegorz Sztwiertnia, Hannah Wilke, Joan Jonas, Gina Pane, Zbigniew Warpechowski.

Kuratorzy: Magda Kulesza (Instytut Teatralny w Warszawie), Jarosław Suchan (Muzeum Sztuki w Łodzi), Hanna Wróblewska (Zachęta).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji