Artykuły

Gdańsk. Pomysły na zdobycie tytułu ESK 2016

Olbrzymie wizualizacje na Zieleniaku, gra internetowa "Wolne Miasto Gdańsk" czy yassowe widowisko muzyczne - to najciekawsze pomysły na ten rok biura koordynującego starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Aleksandra Szymańska i Romuald Wicza-Pokojski, autorzy strategii dla gdańskiej kandydatury, podsumowali wczoraj dotychczasowe pięć miesięcy pracy kierowanego przez nich biura, przedstawili także część planów na najbliższy rok. Spotkanie odbyło się na parterze kamienicy przy Długim Targu 39/40 - w miejscu, gdzie od marca mieścić się będzie siedziba biura oraz nowy punkt informacji kulturalnej.

- Działania promocyjne i informacyjne są oczywiście ważne, bo musimy zaznaczyć swoją obecność. Jednak absolutnym priorytetem dla nas jest aplikacja, bo to ona będzie podlegała ocenie przy wyborze zwycięskiego miasta. Musi się w niej znaleźć szczegółowy opis naszego regionu i jego potencjału oraz nasz pomysł na to miejsce w 2016 r. Główne założenia aplikacji chciałbym mieć gotowe już pod koniec tego roku - mówi Wicza-Pokojski.

Aplikacja - to zwykle kilkanaście opasłych tomów - musi trafić do Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego do końca przyszłego roku.

Aleksandra Szymańska: - Głównym celem naszych dotychczasowych kampanii promocyjnych było poinformowanie o samej idei ESK i zaznaczenie, że staramy się o ten tytuł. Miał to być jasny sygnał: mamy strategię i jesteśmy gotowi do kandydowania. W tym roku w działaniach promocyjnych będziemy kłaść większy nacisk na ofertę kulturalną Gdańska i regionu. Naszym głównych hasłem będą "4 sezony kulturalne"; chcemy pokazać, że wiele interesujących wydarzeń kulturalnych odbywa się tutaj nie tylko w wakacje, ale także wiosną, jesienią i zimą.

Tegoroczny budżet biura koordynującego starania metropolii o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to 3 mln zł. Z tego około 1,2 mln jest przeznaczone na promocję a 800 tys. zł na organizację wydarzeń.

ESK jest inicjatywą Unii Europejskiej - co roku dwa miasta otrzymują ten tytuł. W 2016 r. przypadnie on miastu z Polski oraz Hiszpanii. Wybrańcy przez 12 miesięcy prezentują swój dorobek kulturalny, organizują festiwale, koncerty, pokazy filmowe - wszystkie te imprezy będą w znacznym stopniu współfinansowane przez UE. Przede wszystkim jednak tytuł wiąże się z promocją w całej Europie i - jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie - ściąga tłumy turystów. Gdańsk konkuruje o tytuł ESK z Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem, Szczecinem, Łodzią, Toruniem, Lublinem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji