Artykuły

Warszawa. Bajka o szewczyku z Krakowa

Krakowski Teatr Lalki i Aktora Groteska pokaże w Warszawie "Bajkę o szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał. A mieszkańcy kopiec chcieli mu usypać".

Bajka rozpoczyna się klasycznie: dawno, dawno temu, w zamku na szczycie wzgórza wawelskiego mieszkał król Krak z córką. Był władcą dobrym i mądrym. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej. Ale problemy zaczęły się gdy pewnego dnia mieszkańców Krakowa obudził nieznośny ryk. Dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, kto go wydaje. W jamie pod wzgórzem zalągł się smok. Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego... Scenariusz "Bajki o Szewczyku" w reżyserii i wykonaniu Krzysztofa Fałkowskiego powstał w oparciu o legendę krakowską. Ale twórcy starają się ją zinterpretować na nowo oraz bawić młodych widzów w szukanie ciekawych objaśnień. Jak szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co kiedyś stawiano kopce?

Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni. Z drewnianej skrzyni wychodzą figurki kramarzy, drewniane, ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora - raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają historię sprzed tysiąca lat. Opowieści towarzyszy muzyka, w której nietrudno doszukać się motywów charakterystycznych dla okolic Krakowa.

"Bajka o Szewczyku" składa się z dwóch części. Spektaklu oraz warsztatów teatralnych, wzbogacających i uzupełniających rzedstawienie.

AGNIESZKA FAŁKOWSKA "BAJKĘ 0 SZEWCZYKU, CO SMOKA WAWELSKIEGO POKONAŁ. A MIESZKAŃCY KOPIEC CHCIELI MU USYPAĆ" REŻ. KRZYSZTOF FALKOWSKI

1.02, Teatr Mały

ul. Marszałkowskal04/122

godz. 16. Bilety: 20-25 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji