Artykuły

Warszawa. Agnieszka Glińska reżyseruje "Lekkomyślną siostrę"

Agnieszka Glińska, laureatka Paszportu "Polityki" za 1999 rok, autorka takich spektakli jak "Pippi Pończoszanka" w Teatrze Dramatycznym, "Trzy siostry" w Powszechnym czy "Imię" Jona Fosse we Współczesnym, teraz przygotowuje adaptację "Lekkomyślnej siostry" w Teatrze Narodowym. I sama - po dłuższej przerwie - wraca na scenę

"Lekkomyślna siostra" to napisana we Lwowie w 1907 roku sztuka mistrza polskiego naturalizmu teatralnego, Włodzimierza Perzyńskiego. Główna bohaterka, Maria, uciekła od męża i rocznego synka do Wiednia, gdzie związała się z bogatym arystokratą.

Jej powrót do Warszawy wzbudza wśród krewnych sprzeciw i obawę o dobre imię rodziny. Gdy jednak bracia Marii dowiadują się o ogromnym spadku, zapisanym jej przez nagle zmarłego kochanka - ich niechętne z początku nastawienie sie zmienia.

Dramat Perzyńskiego, który pierwotnie miał być ukazaniem fałszywej moralności mieszczańskiej, może być odbierany szerzej -jako ukazanie natury ludzkiej w ogóle. Autor podjął także inny wątek - sytuacji kobiety w XIX-wiecznym społeczeństwie. Ważna w utworze postać kobieca - pani Topolska, która wygłasza moralizujące tyrady potępiające główną bohaterkę, mimo że sama skrywa pozamalżeński związek, w rzeczywistości jej zazdrości Zazdrości jej odwagi, z jaką sprzeciwiła się ówczesnym regułom obyczajowym, odbierającym kobiecie wolność wyboru partnera. Dramaty Perzyńskiego piętnowały i ośmieszały zakłamaną podwójną moralność mieszczańską, co powoduje, iż autor bywa niekiedy porównywany z Gabrielą Zapolska. Najsłynniejszym dramatem tego autora jest właśnie "Lekkomyślna siostra", w której ukazuje, w jaki sposób nadzieja na osiągnięcie korzyści materialnej sprawia, iż bohaterowie wypierają się własnych, oficjalnie głoszonych zasad dla potencjalnego zysku. Pisarz w umiejętny sposób żongluje perspektywami i zachowaniami bohaterów. Tytułowa lekkomyślna siostra jest na przemian potępiana za niemoralne życie przez wszystkich wokół albo też wielbiona - w zależności od tego, jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć. Obok Agnieszki Glińskiej (w roli Marii) w spektaklu występują także: Ewa Konstancja Bułhak, Patrycja Soliman, Piotr Grabowski, Paweł Paprocki, Krzysztof Stelmaszyk oraz Zbigniew Zamachowski.

"Lekkomyślna siostra", reż. Agnieszka Glińska, Teatr Narodowy - scena przy Wierzbowej; premiera 14 lutego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji