Artykuły

Erotyczny magnes sceny

W Dramatycznym "Sex-shop", "Speed Dating" w Nowym Teatrze... Od pewnego czasu już nie tylko premiery, ale całe akcje multimedialne mają przyciągnąć widzów do teatru - pisze Agnieszka Rataj w Życiu Warszawy.

Premiera to już nie tylko przedstawienie. To cały cykl przygotowań do niej. TR Warszawa przed pierwszymi spektaklami "T.E.O.R.E.M.A.T.U." Grzegorza Jarzyny, inspirowanego twórczością Pasoliniego, przypomniał twórczość włoskiego reżysera skandalisty. Przegląd jego filmów zakończył się w ubiegły weekend trzydniową konferencją, w której uczestniczył m.in. Ninetto Davoli - aktor Pasoliniego.

W Dramatycznym 31 stycznia rozpocznie się projekt "Winter of Love - Tydzień Miłości". Jego finałem będzie premiera "Fragmentów dyskursu miłosnego" Rolanda Barthesa. Przeniesienie na scenę książki francuskiego strukturalisty, który wychodząc od "Cierpień młodego Wertera", pisze o doświadczeniu miłości i erotyzmu, podjął się Radosław Rychcik.

Wcześniej jednak Dramatyczny otworzy się na dwie noce (29 i 30 stycznia) dla odważnych, którzy zdecydują się na wizytę w "Sex-shopie". Projekt ma odczarować wstydliwe tematy i odkryć język, jakim można mówić o erotyzmie współcześnie.

- Wydarzenia zaplanowane przez nas w tym projekcie ogniskują się wokół tematyki miłości, seksu, cielesności, czyli wokół tematów tabu - przyznaje Katarzyna Szustow, tłumacząc jednocześnie: - Chcemy, żeby Teatr Dramatyczny był miejscem, gdzie o ważnych tematach się dyskutuje, a nie pomija je milczeniem albo zażenowaniem.

Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego działa jak małe centrum kultury, mimo braku własnej sceny. Zaprasza na koncerty w nietypowych miejscach, organizuje wykłady i instalacje artystyczne. Istnieje nawet w komunikacji miejskiej. Specjalnie pisaną dla niego przez młodych twórców "Miejską Powieść Odcinkową" można znaleźć w tramwajach i autobusach kilku miast.Najnowszy projekt Nowego Teatru to "Prześpij się z tym" - demistyfikacja walentynek, przygotowywana na 14 lutego. Grupa młodych artystów, m.in. Karol Radziszewski, Olga Mokrzycka, Monika Powalisz, Janek Koza, Łukasz Rayski, Filip Zagórski, Wojtek Pustoła, przygotuje instalacje w przestrzeni dawnego zaplecza teatralnego, rewidujące rozmaite stereotyp, dotyczące miłości i zachowań seksualnych. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w "Speed Datingu" - formule mającej na celu poznanie ze sobą w krótkim czasie jak największej ilości osób.

Teatry coraz powszechniej wykorzystują też Internet. Listy mailingowe zastępuje im ostatnio Facebook.com - serwis społecznościowy, na którym własne profile ma coraz więcej placówek. Teatr Konsekwentny przy okazji ostatniej premiery "Kochankowie z sąsiedztwa" wykreował w sieci bloga prowadzonego przez bohaterów przedstawienia.

Moda czy rzeczywista chęć otwarcia się na znudzonych widzów, którym należy dostarczać atrakcyjnych wrażeń? Czy faktycznie dzięki temu w teatrze pojawią się nowi widzowie - trudno powiedzieć, ale na pewno jest to znakomity sposób na promocję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji