Artykuły

Młodszy brat Pinokia

"Buratino" w reż. Ondreja Spiśaka w Teatrze Lalka w Warszawie. Recenzja Liliany Bardijewskiej w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

"Buratino" według Aleksieja Tołstoja - nowy spektakl Ondreja Spiśaka w Teatrze Lalka - to mądre widowisko o magii, tajemnicy i sile teatru.

Buratino to młodszy o ponad 50 lat brat Pinokia. Drewniany pajacyk Tołstoja nie chce jednak stać się grzecznym chłopcem jak bohater Collodiego. On marzy, by być lalką teatralną i opowiadać widzom bajki, które zdarzyły się naprawdę. Droga do teatru okazuje się jednak pełna niebezpieczeństw. Wiedzie przez scenkę marionetek terroryzowanych przez okrutnego dyrektora Karabasza-Barabasza, przez Krainę Matołków oraz przez zdradliwie Pole Dziwów, gdzie czyhają na Buratina podstępni rabusie - Lisica i Kot.

Spektakl Ondreja Spiśaka to niezwykła opowieść o magicznej sztuce kreacji i metafory. Tym bardziej niezwykła, że adresowana do widzów najmłodszych, tych, którzy ową sztukę uprawiają na co dzień - w pełni nieświadomi - podczas dziecięcych zabaw. Doskonale rozumieją zasadę teatralnej umowności, wedle której aktor bez żadnych zbędnych rekwizytów może wcielić się w rolę żaby, patefonu, lustra czy zydla.

Najżywsze reakcje widzów wywoła jednak aktor w roli... szkoły. Jego głowę zdobi "rozczochrana" księga, zaś płaszcz "podszyty" jest szkolną klasą pełną niesfornych uczniów. Namawia on Buratina, by na rozstajach dróg skręcił właśnie w jego stronę. Lecz ku radości widzów Buratino wybiera przeciwległy kierunek i dżentelmena w cylindrze z peleryną "podszytą" teatrem.

"Buratino" Ondreja Spiśaka to pełne teatralnych dziwów, dynamiczne widowisko, gdzie marionetki występują w rolach kukiełek, zaś aktorski (i nie tylko) zespół Lalki - w roli reszty świata. Mali widzowie niechętnie opuszczają teatralną salę po opadnięciu kurtyny - na scenie zaczyna się przecież następne przedstawienie. Na szczęście każdy z nich trzyma w ręku program w kształcie teatrzyku marionetek - swój własny złoty kluczyk do Krainy Sztuki.

Teatr wyobraźni

We foyer Teatru Lalka z okazji premiery spektaklu "Buratino" otwarto wystawę "Tekturowy świat wyobraźni" ze zbiorów prywatnych Stefana Kaysera i Adama Kiliana. Można ją oglądać w czasie grania spektakli do 2 kwietnia 2005 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji