Artykuły

Sopot. "Single story" na Scenie Off de Bicz

W sobotę 31 stycznia o godz. 19 na Sopockiej Scenie Off de BICZ odbędzie się premiera spektaklu "Single story" wg powieści Linn Ullmann "Zanim zaśniesz".

Reżyserem jest Agnieszka Kochanowska, teatrolożka, autorka scenariuszy teatralnych, organizatorka wydarzeń kulturalnych i asystentka reżysera w wielu projektach. Występuje: Edyta Janusz-Ehrlich (na zdjęciu).

Spektakl jest adaptacją "Zanim zaśniesz" - debiutu powieściowego Linn Ullmann, dziennikarki, krytyka literackiego i literaturoznawczyni, córki Ingmara Bergmana i Liv Ullmann. Powieść skupia się na losach kilku pokoleń rodziny Blom, opowiadanych ze swadą, poczuciem humoru oraz dużą dozą dramatyzmu i groteski przez najmłodszą kobietę z tej rodziny: Karin. Przedstawienie zestawia dwie bohaterki: Karin i jej siostrę Julie. Każda z nich ma inną filozofię życiową - Julie wierzy w ideał symbiotycznego małżeństwa, szybko wybiera rolę żony i matki. Karin to z kolei pewna siebie, sprawna, zawsze stawiająca na swoim singielka, bardzo nieufnie podchodząca do instytucji małżeństwa. Przedstawiając te dwie współczesne alternatywy chcemy sprowokować widza do zastanowienia się nad pytaniami: która z tych filozofii dziś lepiej się sprawdza? Czy istnieje inne rozwiązanie? Jak wejść w tradycyjny model rodziny nie ulegając patologiom, które są jego częścią? Czy współczesny model partnerstwa sprawdza się w praktyce?

Spektakl "Single story" ma też mówić o sposobach radzenia sobie z wątpliwościami, które dotykają człowieka w najbardziej pierwotnym dążeniu do uczciwej, dającej spełnienie relacji z drugim człowiekiem, a jednocześnie w przeciwnym mu, choć równie silnym dążeniu do własnej niezależności i odrębności. O formach obrony i manipulacjach, jakie stosujemy w kontaktach z innymi. O dwóch przeciwnych tendencjach, które w nas walczą: chęci zlania się z bliskim człowiekiem w jedno i chęci ucieczki, gdzie pieprz rośnie. O teatrze, który kreujemy, żeby nie dać się przyłapać na słabości.

W warstwie formalnej spektakl jest eksperymentem mającym na celu spójne połączenie animacji i filmu z rzeczywistością teatralną. Wszystkie środki użyte w przedstawieniu mają służyć pokazaniu wewnętrznego świata głównej bohaterki, złożonego ze wspomnień, obrazów, osobistych mitów i wyobrażeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji