Artykuły

Warszawa. Najlepsze spektakle teatru TV w Lunie

W poniedziałek w Lunie pokaz "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego zainauguruje cykl comiesięcznych spotkań z najlepszymi teatrami TV.

Raz w miesiącu, zawsze w poniedziałek, wstęp wolny. Przed każdym z pokazów słowo wstępne wygłosi krytyk teatralny Janusz Majcherek [na zdjęciu]. On też odpowiada za wybór tytułów. - Założenie pierwszego cyklu pokazów jest proste: skoro teatr ma zagościć w kinie, to dlaczego nie zacząć od spektakli, które zrealizowali znakomici reżyserzy filmowi? Na początek wybrałem "Kartotekę" Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, a w dalszej kolejności pojawią się tacy twórcy kina jak: Agnieszka Holland ("Proces" Kafki), Kazimierz Kutz ("Kartoteka rozrzucona" Różewicza), Andrzej Wajda ("Zbrodnia i kara" Dostojewskiego) - zapowiada Janusz Majcherek. I dodaje, że jeśli pomysł się przyjmie, to z czasem zaproponuje cykle, w których akcent będzie położony na aktorów (np. portret wybranego aktorka, aktorki) i na repertuar (np. różne ujęcia jednego autora). - Jest to, oczywiście, kwestia umowna, ponieważ z natury rzeczy każde wybitne przedstawienie Teatru TV stanowi efekt spotkania autora, reżysera i aktora, np. w wypadku "Kartoteki" są to: Różewicz, Kieślowski i Holoubek, chodzi jedynie o tematyzację pokazów z przyjętego punktu widzenia - mówi Janusz Majcherek.

Pokazy spektakli Teatru TV wymyśliła szefowa Luny Beata Bierońska. - Kino Luna ma rozszerzyć swoją działalność i stać się centrum artystycznym. Jednak dopóki nie będzie modernizacji Teatr TV jest jedyną możliwością pokazania teatru w Lunie - podkreśla. I cieszy się, że te spotkania z teatrem w kinie już ciepło przyjęli widzowie, którzy licznie stawiają się po odbiór wejściówek na dzisiejszy spektakl.

- W moim przekonaniu Teatr TV był przez długie lata fenomenem zupełnie wyjątkowym, tyleż ze względu na klasę artystyczną przedstawień, co i rolę społeczną i kulturotwórczą. W gruncie rzeczy stanowił szczególny model masowego odbioru kultury wysokiej. Tego fenomenu nie da się ani przywrócić, ani powtórzyć, ale można przypomnieć najwybitniejsze jego przejawy - dodaje Janusz Majcherek.

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania w kasie kina. W "teatralny poniedziałek" w Lunie pokazywany będzie miniprzegląd filmów reżysera prezentowanego spektaklu. Dziś "Blizna", "Bez końca" i "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (bilety - 5 zł). Pokaz "Kartoteki" rozpocznie się o godz. 19. Szczegóły: www.luna.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji