Artykuły

Warszawa. Premiera "Wertera w Nowym Jorku" w Wytwórni

Teatr Wytwórnia zaprasza na premierę sztuki niemieckiego dramaturga Tima Staffela "Werter w Nowym Jorku".

Tekst niemieckiego dramaturga Tima Staffela znacznie odbiega od klasycznego dramatu J.W.Goethego. Łącznikiem między tekstami postaje Werter, Lotta i Albert, ale poprzez umieszczenie ich we współczesnym świecie, są to zupełnie inni bohaterowie. "Jeśli chodzi o tekst Goethego, to nie bardzo nas on interesuje w kontekście tego, co robimy- mówi Bartłomiej Potoczny, reżyser spektaklu. Nie żyjemy w świecie w którym bycie romantykiem na miarę Goethego jest możliwe. Dziś wielu z nas zatraciło w sobie umiejętność empatii czy okazywania uczuć. Nie za bardzo sobie wyobrażam, żeby w naszych czasach ktoś był w stanie umierać w imię wielkiej miłości"- dodaje reżsyer.

Obok Wertera jedną z głównych postaci będzie Picard. Wszyscy będą jedynie zabawkami w jego rękach. To on zmieni świat, który po jego odejściu już nigdy nie będzie taki sam. "Trudno powiedzieć czy ten świat po ingerencji Picarda będzie lepszy czy gorszy- mówi Lesław Żurek, odtwórca roli Picarda. Mam nadzieję, że widz odpowie sobie sam na pytanie- co jest dobre, a co złe?. A jaki będzie współczesny Werter? Jego romantyczna miłość do Lotty podobnie jak kiedyś także i teraz skazana będzie na zagładę. Nie zgodzi się na otaczający go świat, nie będzie liczył się dla niego żaden cel, lecz sam proces dochodzenia do niego, życie tu i teraz.

Bartłomiej Potoczny wyszedł poza ramy teatru jako środka wyrazu. Jego spektakl będzie połączeniem przestrzeni filmowej jak i teatralnej. "Jestem z filmowcem z wykształcenia. Wydaje mi się, że już najlepszy czas żeby te dwa środki wyrazu połączyć. To co bardzo często obserwuję na scenie to to, że jakieś elementy filmowe są tylko elementem scenografii. Chciałbym zrobić z tych elementów równoprawny środek dramaturgiczny, który służy opowiadaniu historii. Staffel pisząc tekst zakładał, że będzie wystawiany przy użyciu technologii filmowej. Tak też zrealizowałem ten spektakl"- dodaje reżyser.

Muzykę do spektaklu skomponował Igor Nikiforów. W obsadzie: Anna Kłos-Kleszczewska, Karolina Dafne Porcari, Adam Szczyszczaj, Mariusz Zaniewski/Jakub Wieczorek oraz Lesław Żurek.

Premiera spektaklu "Werter w Nowym Yorku" odbędzie się 24 stycznia 2009r. w Teatrze Wytwórnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji