Artykuły

Kraków. Wielka Gala Operetkowo-Musicalowa

Z Ewą Wartą-Śmietaną, znaną śpiewaczką, organizatorem Wielkiej Gali Operetkowo-Musicalowej w Krakowie, prezesem Fundacji Pomocy Artystom Polskim Czardasz, rozmawia Małgorzata Bochenek.

Kogo i co usłyszą melomani podczas Gali?

- Gwiazdą wieczoru będzie Wiesław Ochman, wybitny polski tenor. Przed publicznością wystąpią: Magdalena Polkowska, Aleksandra Resztik, Jarosław Kitala, Ireneusz Miczka, Adam Sobierajski, a więc laureaci III Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Pragnę przypomnieć, że wielki koncert wieńczący tę edycję konkursu odbył się 20 października ubiegłego roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W programie znajdą się arie i duety operetkowe i musicalowe, m.in. z dzieł: "Hrabina Marica", "Cygańska miłość", "Księżniczka czardasza", "Casanova", "Ptasznik z Tyrolu", "Zemsta nietoperza", "Baron cygański". Podobnie jak w październiku, tym razem jednak w Krakowskiej Filharmonii, wystąpi orkiestra kameralna Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia, a całość poprowadzi red. Jacek Chodorowski. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz artystów, który całym sercem wspiera działalność naszej Fundacji, co dla nas jest bardzo ważne.

Fundacja działa już sześć lat...

- Tak, jest dosyć młodziutka, ale nad wiek dojrzała. Głównym celem jej powołania jest pomoc młodym artystom polskim, działającym głównie w obszarze muzyki klasycznej. Staramy się też utrwalać pamięć o artystach zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Temu służą wydawnictwa książkowe i płytowe oraz cykle spotkań i koncertów organizowane w różnych zakątkach Polski. A jest tego sporo: zrealizowaliśmy kilkaset koncertów, kilka edycji festiwali, konkursów, wystaw. Muszę się tu nieskromnie pochwalić, iż Fundacja Czardasz została w roku 2008 nominowana do statuetki "Złota Myśl" w kategorii "Osoba lub firma przyczyniająca się do rozwoju nauki i kultury polskiej". Wśród nominowanych znalazły się m.in: Muzeum Narodowe w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Dlaczego tak ważna jest działalność na rzecz muzyki klasycznej?

- Leży mi na sercu dobro tego gatunku sztuki - tak poważnie zagrożonego w czasach drapieżnego kapitalizmu. Dlatego też główną intencją kierowanej przeze mnie Fundacji, realizowaną poprzez cele statutowe, jest niesienie radości i przyjemności, wypełnienie wolnego czasu, kultywowanie i popularyzowanie piękna, a zwłaszcza muzyki - tej najszlachetniejszej i najdoskonalszej z muz.

Dziękuję za rozmowę.

***

Wielka Gala Operetkowo-Musicalowa odbędzie się 8 lutego 2009 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii (ul. Zwierzyniecka 1) lub rezerwacje zbiorowe pod nr. tel. +(48) 512 48 48 24

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji