Artykuły

Bydgoszcz. Łukasz Chotkowski reżyseruje "Łaknąć"

Polską premierę sztuki "Łaknąć" Sarah Kane zaprezentuje w piątek bydgoski Teatr Polski. Spektakl wyreżyserował Łukasz Chotkowski.

Dramat "Łaknąć" ("Crave") jest jednym z najczęściej wystawianych na świecie dzieł brytyjskiej artystki, która dziesięć lat temu, w wieku 28 lat, popełniła samobójstwo. Wydała go pod pseudonimem Marie Kelvedon, by odciąć się od towarzyszącej jej opinii autorki brutalnych sztuk.

W dramacie tym brak postaci. Tekst można potraktować jako wypowiedź rozpisaną na cztery głosy: A, B, C i M, tworzący specyficzny poemat o miłości.

- W "Łaknąć" są bardzo złożone i bogate postaci, jest to świetny materiał dla aktorów. To piekło, ale prawdziwe, szczere, bez mizdrzenia się do kogokolwiek, niektórych może to odpychać - ocenił Łukasz Chotkowski.

Zdaniem reżysera spektaklu, "Łaknąć" to okrutna panorama współczesności - obraz ludzi wykorzenionych, niespokojnych, nasiąkniętych adrenaliną.

- Sarah Kane w "Łaknąć" mówi o tym, że pewne rzeczy dziedziczy się genetycznie. My Polacy mamy w sobie adrenalinę, która znajdowała swoje ujście podczas zaborów, wojen, spętania przez komunizm; tę adrenalinę przekazano nam w genach. Ona teraz nie ma ujścia i dlatego sami sobie tworzymy zagładę. Musimy znaleźć dla niej ujście - dodał Chotkowski.

Na potrzeby bydgoskiej inscenizacji Teatr Polski zamówił nowe tłumaczenie tekstu u Jerzego Korpantego. Wcześniejsza wersja, opublikowana cztery lata temu w miesięczniku "Dialog", w ocenie twórców spektaklu niewystarczająco oddawała ważną dla dramatu melodyjność wypowiedzi.

W przedstawieniu wystąpią związani na stałe z bydgoską sceną: Dominika Biernat, Anita Sokołowska, Michał Czachor i Mateusz Łasowski. Scena, na której wystąpią aktorzy, otaczać będzie widownię i poszczególne fragmenty spektaklu będą "krążyć" wokół widzów.

Specjalną rolę powierzono twórcy oprawy muzycznej spektaklu, Piotrowi Bukowskiemu. Znajdzie się on w samym centrum widowni i stąd, na żywo, wykonywać będzie improwizowaną muzykę.

Sarah Kane, zaliczana do teatralnego nurtu zwanego nowym brutalizmem, uważana jest za jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych autorek dramatycznych końca XX wieku. Hanna Krall mówiła o niej, że traktuje swoich bohaterów z takim samym okrucieństwem, jak siebie.

W wieku 28 lat, w chwili, kiedy teatry na całym świecie starały się o jej teksty, Sarah Kane popełniła samobójstwo. Przed śmiercią stwierdziła: "Nie jestem chora, po prostu wiem, że życie nie jest warte przeżycia". Jest autorką sześciu dramatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji