Artykuły

Bieg przez kuchnię

"Słońce w kuchni" w reż. Marcina Brzozowskiego w Teatrze Nowym w Łodzi. Pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.

Mało znane opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Słońce w kuchni" stało się dla młodego twórcy Marcina Brzozowskiego materiałem literackim, do przełożenia na scenę w duchu "Tanga" - filmu Rybczyńskiego nagrodzonego Oscarem...

Wszystko wyznacza rytm wejść i zejść kolejnych postaci, ogrywanie tych samych rekwizytów - talerze, tornister, 6 krzeseł (ich przemieszczenie z lewa na prawo zajęło 35 minut). Na środku zęby szczerzy rozwalone pianino, a z boku muzycy na żywo wyznaczają tempo kolejnej zmiany miejsc przedmiotów i ludzi. Ten sceniczny eksperyment intryguje formą, ale w środku pozostaje pusty.

Mała Scena Teatru Nowego gra całą długością. W rytm biegów i parad toczą się losy Ivne, a właściwie swojskiej Ignasi, którą los rzucił do Danii i została służącą w zacnej rodzinie. Historię dziewczyny pogmatwa śmierć jej podopiecznego, małego Kaja, który kajakiem wypłynie w morze, wierząc, że - jak mówiła Ivne - dotrze na Grenlandię, do starszego brata Torbena. Ten również - nie bez udziału Ignasi - straci życie. Polski emigrant, ciotki ala femme fatale, demoniczna mamusia... - scena się zaludnia, ale postacie i ich role zaznacza gruba kreska.

Jaka jest Ivne Ewy Łukasiewicz (dla niej powstała ta rola)? Błąka się nie bardzo obecna wśród tych, którzy powinni, ale niewiele wnoszą w odsłanianie jej natury i budowanie tożsamości. Spreparowany tekst miałby większe szanse w filmowej wersji. W przedstawieniu najbardziej wymowny, robiący wrażenie, staje się jeden element dekoracji: postawiony na sztorc kajak ze świętą figurką w środku.

W kuchni Brzozowskiego (utalentowany aktor, odtwórca głównej roli w filmie "Aleja gówniarzy") nie pachniało strawnym teatralnym daniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji