Artykuły

Klasyka, bajka, farsa i piosenki, czyli dla każdego coś miłego

W mieście jest tylko jeden teatr, jego repertuar musi być różnorodny, ale na odpowiednim poziomie, taki, by każdy widz mógł znaleźć tu coś dla siebie - uważa Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Blisko 270 zagranych łącznie spektakli, które obejrzało w sumie ponad 55 tysięcy widzów, sześć premier, Elbląska Wiosna Teatralna "Reaktywacja", 2. Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora - Antoni Czechow 2008 i wiele innych wydarzeń - w minionym roku w Teatrze im. Aleksandra Sewruka sporo się działo. W ubiegłorocznym repertuarze elbląskiego teatru znalazło się sześć premierowych przedstawień. A były to spektakle: "A-na-wa-s spłyną obłoki" z piosenkami Marka Grechuty w reż. Andrzeja Ozgi, "Świętoszek" Moliera w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego, "Policja" Sławomira Mrożka w reż. Wiaczesława Żily, "Czekając na Godota" Samuela Becketta w reż. Krzysztofa Rościszewskiego, "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reż. Lesława Ostaszkiewicza oraz "Czego nie widać" Michaela Frayna w reż. Jana Tomaszewicza.

Spektakle różne, ale na wysokim poziomie

Jak mówi Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka, w związku z tym, że w mieście jest tylko jeden teatr, jego repertuar musi być różnorodny (ale na odpowiednim poziomie), taki, by każdy widz mógł znaleźć tu coś dla siebie. Stąd też wśród premier znalazły się utwory z klasyki światowej i polskiej (XX wieku), spektakl muzyczny, bajka dla najmłodszych oraz farsa. - W minionym roku zagraliśmy łącznie 268 spektakli, które obejrzało 55 370 widzów - mówi dyrektor Siedler. - Myślę, że to dobra ilość. Nawet w skali kraju jest to wynik zadowalający.

Elbląska Wiosna Teatralna - Reaktywacja

Jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku, nie tylko w samym teatrze, była Elbląska Wiosna Teatralna "Reaktywacja", której integralną częścią był 2. Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora -Antoni Czechow 2008. Podczas trwającego blisko miesiąc przedsięwzięcia na elbląskich scenach prezentowały się teatry z Gdyni, Łodzi, Krakowa, Węgajt, Tarnopola, Warszawy, Poznania, Salzburga, Kijowa, Kaliningradu i Elbląga. Dla miłośników Melpomeny była to prawdziwa duchowa uczta. Jak zapowiada Mirosław Siedler, w tym roku odbędzie się kolejna edycja Elbląskiej Wiosny Teatralnej, a 3. Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora poświęcony będzie twórczości Williama Szekspira.

Aleksander i inne nagrody

Podczas marcowej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru tradycyjnie już wręczono statuetki Aleksandra za najlepsze role aktorskie, stworzone przez elbląskich aktorów w sezonie artystycznym 2007/2008. Statuetki odebrali Irena Adamiak i Tomasz Czajka, a Aleksander dla najpopularniejszego aktora, przyznany przez publiczność, trafił do rąk Beaty Przewłockiej. Różnego rodzaju nagrodami, wyróżnieniami i odznaczeniami w ubiegłym roku uhonorowani zostali także inni elbląscy aktorzy i pracownicy teatru, w tym m.in.: Marta Masłowska, Lesław Ostaszkiewicz, Jerzy Przewłocki i Tomasz Walczak.

Spektaklem "Cafe Sax" podbili Kijów

Po sukcesach i nagrodach zdobytych na polskich scenach i w Tarnopolu na Ukrainie pod koniec ubiegłego roku elbląski spektakl "Cafe Sax" podbił serca mieszkańców kolejnego ukraińskiego miasta. Aktorzy elbląskiego teatru gościli w Kijowie, gdzie na deskach Akademickiego Teatru Młodego zaprezentowali właśnie muzyczny spektakl "Cafe Sax". W Kijowie, podobnie jak w wielu innych miastach w kraju i za granicą, przedstawienie to przyjęte zostało przez publiczność entuzjastycznie.

Wizyta elblążan na Ukrainie była efektem współpracy nawiązanej z tamtejszym teatrem. - W ubiegłym roku nawiązaliśmy też współpracę z Teatrem Dramatycznym Siauliu na Litwie oraz z Vor-pommersche Landesbuhne Theater w Anklam (Niemcy) - dodaje dyrektor Siedler.

Scena przy stoliku i teatr offowy

Dużym zainteresowaniem elblążan cieszyły się w minionym roku kolejne spot-

kania w ramach "Sceny przy stoliku". Odbyły się także wydarzenia związane z ruchem offowym. Najważniejsze z nich, to: Elbląski Przegląd Teatrów Offowych - impreza, która nie ma charakteru konkursowego, ale stwarza możliwość wymiany doświadczeń w pracy twórczej z amatorami i konsolidowania środowiska młodzieżowych teatrów amatorskich oraz "OFF -Teatr dla życia", czyli prezentacje teatrów realizowanych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Modernizacj a oświetlenia i inne remonty

Ubiegły rok w elbląskim teatrze przyniósł także modernizację i rozbudowę oświetlenia scenicznego Dużej i Małej Sceny, zrealizowaną dzięki pieniądzom z projektu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiele innych remontów i modernizacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji