Artykuły

TVP Kultura zeszła do kopalni

Telewizyjna realizacja "Chodnika 05", widowiska tanecznego Gliwickiego Teatru Muzycznego prezentowanego na scenie oraz 35 metrów pod ziemią w Skansenie Górniczym "Królowa Luiza" we wtorek o godz. 21 w TVP Kultura

Telewizyjna realizacja "Chodnika 05", widowiska tanecznego Gliwickiego Teatru Muzycznego prezentowanego na scenie oraz 35 metrów pod ziemią w Skansenie Górniczym "Królowa Luiza", dziś o godz. 21 w TVP Kultura.

Telewizja rejestrowała "Chodnik 05" zarówno na scenie, jak również w kopalnianych chodniku i zmontowała go w jeden spójny spektakl. Na potrzeby telewizji wykorzystano również kamery przemysłowe, które z dodatkowej perspektywy pokazują tancerzy.

"Chodnik 05" był pierwszym pełnospektaklowym widowiskiem tanecznym w repertuarze gliwickiej sceny, w którym udział wziął kilkunastoosobowy zespół baletowy oraz soliści. Reżyser Jarosław Staniek, znany z choreografii do "Footloose - wrzuć luz", tym razem stworzył niewolniczy świat podziemia, w którym najważniejsza jest wydajność pracy. "Chodnik 05", inspirowany estetyką ekspresjonizmu, pełen jest wykrzywionych grymasami twarzy, niemego krzyku oraz gry świateł i ciemności. - Warto przekonać się, co poczuł ktoś, kto nie jest ze Śląska i zszedł pod ziemię. "Chodnik 05" to fantazja, marzenie, coś z innego, alternatywnego świata. Chodziło mi o silny efekt klaustrofobii i duszności - mówił przed premierą Staniek. W przedstawieniu wykorzystano m.in. polskie międzywojenne tanga w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego oraz interpretacji Tangata Quintetu i Krzysztofa Jakowicza.

Publiczność, która schodziła 35 metrów pod ziemię, dzielona była na dwie odrębne grupy podążające za przewodnikiem i oglądała całość w odmiennej kolejności. Ostatecznie powstały więc dwa warianty jednego przedstawienia. "Chodnik 05" prezentowano także w 2008 roku na dwóch niemieckich festiwalach: Hafensommer w Würzburgu i Festspiele w Röttingen. Za kilka miesięcy spektakl ukaże się na DVD.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji