Artykuły

Gliwice. "Chodnik " Stańka na antenie TVP Kultura

We wtorek - 20 stycznia br. o godz. 21.05 TVP Kultura pokaże premierę telewizyjnej wersji widowiska tanecznego Jarosława Stańka "Chodnik 05".

Spektakl w wersji teatralnej został zrealizowany na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz w Skansenie Górniczym "Królowa Luiza" w Zabrzu. Realizatorzy telewizyjni "Chodnika 05" - Jan Zub (zdjęcia) i Norbert Rudzik (montaż) - zarejestrowali przedstawienia w GTM i kopalni, po czym przez kilka miesięcy łączyli te dwie wersje, z czego powstała zupełnie nowa jakość. Wykorzystali również kamery przemysłowe, podglądające tancerzy w taki sposób, jakiego nie daje kamera ustawiona z boku. W filmie "Chodnik 05" urzeka nowoczesna forma i dynamiczny montaż.

Spektakl "Chodnik 05" grany jest od listopada 2005 roku. Występuje w nim około 20 artystów baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego, a wśród nich soliści: Kamila Święcicka, Jurij Stesew, Tomasz Dynarowicz i Sabina Langner. Widowisko było prezentowane w 2008 roku na dwóch niemieckich festiwalach: Hafensommer w Würzburgu i Festspiele w Röttingen. W przedstawieniu wykorzystane są m.in. polskie międzywojenne tanga w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego oraz znakomitej interpretacji Tangata Quintet i Krzysztofa Jakowicza. Sopranistka Anita Maszczyk śpiewa fragment oratorium "Mesjasz" G. F. Haendla. Tytuł "Chodnik 05" odnosi się do najniżej położonych chodników w kopalniach, czyli miejsc najbardziej niebezpiecznych z powodu zagrożenia wybuchu metanu. Spektakl inspirowany jest również filmami: "Metropolis" i "Kontrolerzy". W podziemnym świecie miłość jest zakazana, ale w obliczu katastrofy to właśnie ona zwycięża.

Projekt został dofinansowany przez samorząd miasta Gliwice i samorząd województwa śląskiego. Film "Chodnik 05" - to koprodukcja Gliwickiego Teatru Muzycznego i TVP Kultura. Za kilka miesięcy ukaże się też na DVD.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji