Artykuły

Wrocław. Brook o Grotowskim

- Spotkaniem z Peterem Brookiem [na zdjęciu] - wybitnym reżyserem, producentem teatralnym i autorem książki "Teatr jest tylko formą. Jerzy Grotowski" - zakończyła się wczoraj czterodniowa inauguracja Roku Grotowskiego.

Podczas spotkania z publicznością Brook zaznaczył, że oddając hołd Grotowskiemu jako poważnemu człowiekowi popełniamy błąd, ponieważ był on człowiekiem bardzo radosnym, żywiołowym i ze znakomitym poczuciem humoru. - Każdy z nas podążał własnymi ścieżkami i miał własne doświadczenia, ale nasze wzajemne relacje ciągle się rozwijały, zwłaszcza podczas wspólnych spotkań - opowiadał Brook.

Reżyser podkreślił, że każdy, kto chce zrozumieć Grotowskiego, musi sobie uświadomić, że wszystko, co napisał, "wcześniej głęboko przeżywał i rzeczy te mocno go dotyczyły". - Poszukiwał tego, co niewidoczne i święte w istocie ludzkiej, a teatr tradycyjny wywodził się właśnie z miejsc świętych - tłumaczył Brook.

Reżyser przypomniał, że Grotowski był postacią wyjątkową, ponieważ "od czasów Konstantego Stanisławskiego nikt na świecie nie badał natury aktorstwa, jego znaczenia, jego procesów duchowo-fizyczno-emocjonalnych tak dogłębnie i całkowicie, jak Grotowski".

Urodzony w 1925 r. Brook współpracował m.in. z Royal Shakespeare Company, w 1970 r. utworzył Międzynarodowy Ośrodek Twórczości Teatralnej, a w 1974 r. przejął Theatre des bouffes du Nord, w którym pracuje do chwili obecnej. Wystawił ponad 80 spektakli teatralnych i operowych, m.in. "Król Lear" (1962), "Sen nocy letniej" (1970), "Mahabharata" (1985) i "Don Giovanni" (1998). W 2005 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji