Artykuły

Warszawa. Telewizyjny teatr w Lunie

Niedawno Teatr Telewizji obchodził 55-lecie. Poza długą tradycją może pochwalić się opasłymi archiwami. Dostęp do nich ułatwią "Teatralne poniedziałki" w Lunie.

"Teatralne poniedziałki" to nowy program cyklicznych spotkań w śródmiejskim kinie, od jesieni działającym pod nazwą Centrum Artystyczne Luna. Pierwsze spotkanie prezentujące najważniejsze spektakle Teatru TV odbędzie się 26 stycznia. - Pokażemy "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego - mówi Beata Bierońska, kierownik centrum.

Przedstawienie z 1979 r. otworzy cykl "Reżyserzy filmowi w Teatrze Telewizji". - Raz w miesiącu będziemy przybliżać twórców znanych z dużego ekranu - mówi Bierońska.

Spotkania nie będą ograniczać się tylko do teatru. Pokazy z archiwów TVP uzupełnią przeglądy filmów danego reżysera.

- Podczas inauguracji zaprezentujemy "Amatora" i "Bliznę" - mówi dyrektor. Nie zabraknie też dokumentów. - Postaram się dotrzeć do filmu, który podobnie jak spektakl nie jest pokazywany na dużym ekranie - zapewnia Beata Bierońska.

Program poprowadzi Janusz Majcherek, krytyk teatralny. To on czuwał nad wyborem spektakli. - Na początek proponujemy repertuar z pogranicza filmu i teatru. Niewielu młodych miłośników Kieślowskiego miało okazję zobaczyć jego "Kartotekę", a spektakle są rzadko powtarzane w TV - mówi. W przeciągu ponadpółwiecznej działalności redakcji teatralnej TVP wyprodukowano więcej niż 4 tys. przedstawień.

Nie wszystko da się pokazać, ale dzięki prelekcjom w Lunie można poznać ich tradycje.

- Gdy będę mówił o "Kartotece", wspomnę nie tylko o twórczości Kieślowskiego, lecz także o dziele Różewicza reżyserowanym kilka lat wcześniej dla telewizji przez Konrada Swinarskiego - mówi Majcherek. W programie cyklu znalazły się "Proces" Kafki w reż. Agnieszki Holland, "Kartoteka rozrzucona" Różewicza w reż. Kazimierza Kutza, "Krawiec" Mrożka w reż. Michała Kwiecińskiego i "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego Andrzeja Wajdy.

- Jeśli te propozycje spotkają się z zainteresowaniem, to zaprezentujemy też sylwetki aktorów - mówi krytyk. W planach są także spotkania z twórcami.

Wstęp na "Teatralne poniedziałki" jest wolny. Zaproszenia można odbierać w kasie kina (pokazy filmów 5 zł). W lutym w Lunie ruszą scena kabaretowa oraz cykl wystaw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji