Artykuły

Wrocław. Świat obchodzi Rok Grotowskiego

Dziś mija dziesięć lat od śmierci wybitnego reżysera i badacza kultury. Ogłoszony przez UNESCO Rok Grotowskiego ma być okazją do międzynarodowej promocji polskiego teatru.

Poza 10. rocznicą śmierci w tym roku przypada także 50. rocznica objęcia przez Jerzego Grotowskiego dyrekcji Teatru 13 Rzędów w Opolu, z którego wywodzi się legendarny już wrocławski Teatr Laboratorium.

Jednym z głównych pomysłodawców i organizatorów Roku Grotowskiego jest wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego (dawniej Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). Już od poniedziałku trwają we Wrocławiu imprezy związane z rozpoczęciem uroczystości rocznicowych. Są to wystawy (m.in. dokumentacji fotograficznej spektaklu "Apocalypsis cum figuris") i konferencje z udziałem wybitnych badaczy teatru (gośćmi seminarium "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia" są m.in. Richard Schechner i Georges Banu). 15 stycznia spotka się z widzami brytyjski wybitny reżyser Peter Brook, wieloletni przyjaciel i obserwator poszukiwań artystycznych Grotowskiego.

Projekt UNESCO nie będzie miał jedynie charakteru wspominkowego. Ma być również okazją do międzynarodowej promocji polskiego teatru i ważnych spotkań artystycznych. Festiwale, konferencje, instalacje, wystawy, promocje nowo wydanych książek zaplanowane zostały także w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, we Francji, Włoszech i na Kubie.

Jednym z najgorętszych punktów wrocławskich obchodów ma być festiwal Premio Europa per il Teatro (31 marca - 5 kwietnia), podczas którego Krystianowi Lupie zostanie wręczona Europejska Nagroda Teatralna - jedno z najważniejszych wyróżnień w tej dziedzinie. Na przeglądzie zostaną zaprezentowane spektakle światowej czołówki reżyserów: Guya Cassiersa (Belgia), Pippo Delbono (Włochy), Rodrigo Garc~i (Argentyna/Hiszpania), Árpáda Schillinga (Węgry), François Tanguy i Théâtre du Radeau (Francja).

Mocne uderzenie "najwybitniejszych" powtórzy się już w czerwcu (14-30), gdy na festiwal "Świat miejscem prawdy" zjadą do Wrocławia ze swoimi produkcjami m.in. Roberto Bacci, Eugenio Barba, Pina Bausch, Peter Brook, Alvis Hermanis, Krystian Lupa, Richard Schechner, Włodzimierz Staniewski, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos i Krzysztof Warlikowski.

Pamięć Grotowskiego uczcił 8 stycznia także Sejm, przypominając w specjalnej uchwale, że "Grotowski działaniami parateatralnymi poszerzał granice teatru, w którym podział na aktorów i widzów ulegał zatarciu, tworząc wspólny obszar spotkania. Realizując projekty artystyczne z międzynarodową wielokulturową grupą uczestników, stał się jednym z prekursorów rozpoznających punkty przecięcia teatru i antropologii".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji