Artykuły

Wrocław. Inauguracja Roku Grotowskiego

Wernisaż wystawy zdjęć Maurizia Buscarina, konferencja naukowa, koncert pieśni bauli i spotkanie z Peterem Brookiem otworzą całoroczny cykl imprez związanych z Rokiem Grotowskiego, obchodzonym pod auspicjami UNESCO.

Rok Grotowskiego, choć poświęcony jest pamięci wielkiego twórcy, będzie także okazją do prezentacji aktualnej działalności twórców światowego formatu, teatrów dolnośląskich, a także konferencji naukowych i seminariów praktycznych.

Wrocław jest pierwszym, ale jednym z wielu przystanków imprezy - swoje odsłony Rok Grotowskiego będzie miał na całym świecie, w tym m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Hawanie i Canterbury. Zaplanowana na cztery dni inauguracja zaczyna się w poniedziałek 12 stycznia wręczeniem medali Gloria Artis twórcom i aktorom Teatru Laboratorium oraz wernisażem okolicznościowej wystawy.

Na pokaz "Proch. Apocalypsis cum figuris na fotografiach Maurizia Buscarino" składa się blisko 50 zdjęć wybitnego włoskiego dokumentalisty i obserwatora światowego teatru. Są to obrazy praktycznie dotąd niewykorzystywane, a ukazujące jeden z ostatnich i najważniejszych spektakli Laboratorium. - Myślałem o Grotowskim, iż wiedział, że jest prochem i w proch się obróci - tłumaczy tytuł autor ekspozycji w wywiadzie dla włoskiego kwartalnika teatralnego "Hystrio". - Utrwaliłem odległe doświadczenia i osoby, minione egzystencje, ludzi, którzy żyli, których życia byłem świadkiem i które usiłowałem, choćby na chwilę zatrzymać.

Zdjęcia, które zobaczymy w sali Apokalipsy Instytutu Grotowskiego (a później także w Domku Romańskim), powstały w 1979 roku w Mediolanie podczas późnych prezentacji spektaklu "Apocalypsis cum figuris", prób do niego oraz w trakcie kręcenia filmu dokumentującego inscenizację.

Trzy dni potrwa rozpoczynająca się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia". W auli Ossolineum o twórczości reformatora dyskutować będą zarówno jego współpracownicy, w tym współzałożyciel Teatru Laboratorium Ludwik Flaszen i Carla Pollastrelli, jak i teatrolodzy i antropolodzy kultury, a wśród nich Richard Schechner, Georges Banu i Zbigniew Osiński.

Także we wtorek zobaczymy film "Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki" w reżyserii Krzysztofa Domagalika, będący jednym z najważniejszych dokumentów o Teatrze Laboratorium.

W środę, 14 stycznia, w 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego, jego pamięć uczci koncert "Songs for Grot" w Muzeum Architektury. Usłyszymy na nim śpiewy Baulów z Bengalu Zachodniego - wielki reformator teatru spotkał się z nimi w latach 70. podczas swojej podróży do Indii, w tym czasie, kiedy nastąpił przełom w jego myśleniu o teatrze i metodzie aktorskiej.

Baulowie, mistyczni wędrowni pieśniarze grający m.in. na wykonanych własnoręcznie jednostrunowych ektarach, znani są z wybitnych umiejętności improwizacyjnych. Wyjątkowość ich sztuki wynika z tego, że nie uznają zależności kastowych, nie wyznają żadnej konkretnej religii, a poprzez swoją poezję i muzykę poszukują wiedzy o człowieku i Bogu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń inauguracji Roku Grotowskiego będzie spotkanie Petera Brooka z publicznością. Wybitny reżyser i przyjaciel Jerzego Grotowskiego, jest także autorem książki "Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim". Czwartkowe spotkanie w auli Ossolineum poprowadzi Georges Banu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji