Artykuły

Warszawa. Wspomnienia o Zygmuncie Hübnerze

Próbą czytaną i spotkaniem Teatr Powszechny oraz Instytut Teatralny uczczą w poniedziałek 20. rocznicę śmierci Zygmunta Hübnera, wieloletniego dyrektora, a dziś patrona Powszechnego.

Wieloletniemu dyrektorowi, a obecnie patronowi Teatru Powszechnego poświęcona będzie wirtualna wystawa, którą już od 12 stycznia można zwiedzać na stronie internetowej: www.zygmunthubner.pl. Przygotowana przez dział dokumentacji Instytutu Teatralnego, na podstawie jego zbiorów oraz materiałów TVP, ma pozostać w internecie już na stałe.

W Teatrze Powszechnym o godz. 17 rozpocznie się konferencja z udziałem: Joanny Krakowskiej, Jacka Sieradzkiego, Piotra Cieślaka, Tadeusza Nyczka i Henryka Izydora Rogackiego, która ma przedstawić Hübnera jako aktora, reżysera, dyrektora, pedagoga i pisarza teatralnego. Z okazji rocznicy Instytut Teatralny przygotował drugie wydanie zbioru esejów Hübnera "Polityka i teatr", które będzie można kupić po spotkaniu. - To świetnie napisana książka, która mogłaby być podręcznikiem do historii teatru polskiego w PRL-u - mówi Maciej Nowak, dyrektor Instytutu.

Zaś na godz. 20 zaplanowano próbę czytaną sztuki Zygmunta Hübnera "Ludzie cesarza", w której wezmą m.in. aktorzy, którzy z nim pracowali: Jan Nowicki, Zbigniew Zapasiewicz, Kazimierz Kaczor, Mariusz Benoit. Czytanie przygotuje Iwo Vedral. Zygmunt Hübner był jedną z najważniejszych postaci polskiego teatru ostatniego półwiecza. Dyrektorem Teatru Powszechnego był w latach 1974-89.

"Zygmunt Hübner - człowiek teatru", Teatr Powszechny, poniedziałek 12 stycznia, godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji