Artykuły

Olsztyn. Niezwykła zwyczajna historia w Lalkach

Olsztyński Teatr Lalek zaprasza w sobotę o godz. 17 na premierę. Tym razem przygotowano ją dla widzów dorosłych i dojrzalej młodzieży. To "Historia całkiem zwyczajna" Maryi Lado, rosyjskiej dramatopisarki. Zrealizowało ją czeskie trio: reżyser Petr Nosalek, kompozytor Pavel Helebrand i scenograf Pavel Hubicka.

Powstało niezwykłe widowisko. Z jednej strony przypomina "Folwark zwierzęcy", gdzie gadające zwierzęta są poddane bezwzględnej władzy ludzi, z drugiej strony, gdy nad sceną buja uskrzydlona postać otoczona chmurami, wspominamy "Anioły w Ameryce".

- Ta sztuka jest znakomicie napisana, mądra, a jednocześnie za-

bawna - mówi reżyser. - W wyniku zderzenia dwóch światów: wyrachowanych ludzi i prostolinijnych zwierząt, powstaje metafizyka. Zadajemy sobie pytania, czy człowiek ma prawo decydować, kto ma żyć, a kto nie. Pojawia się sprawa aborcji. Ale nie ma w tych rozważaniach polityki czy ideologii. To jest przecież kwestia sumienia. Chociaż zaznaczę, że aborcja nie jest głównym tematem "Historii całkiem zwyczajnej".

Petr Nosalek bardzo chwalił warunki pracy w olsztyńskim teatrze (wyreżyserował tu już "Igraszki z diabłem") i polską szkołę aktorską. - W Czechach jest bardzo dużo dobrych zespołów, ale tam nie było reformy teatru - tłumaczy. - Nie mamy kogoś takiego jak Jerzy Grotowski (1933-1999, reżyser, teoretyk teatru, pedagog, twórca wyjątkowej metody aktorskiej, założyciel teatru Laboratorium) czy Tadeusz Kantor. Ich dokonania są nadal żywą inspiracją. Reżyser nie ukrywa fascynacji polską kulturą, szczególnie epoki romantyzmu. - No i moja pierwsza narzeczona była z Krakowa - dodaje. W spektaklu usłyszymy również żywe instrumenty: harmonijkę ustną i akordeon. Ciekawą uwagę wygłosił kompozytor Pavel Helebrand. - Dla nas Polska jest pomostem między Czechami a Rosją - powiedział. W przedstawieniu w rolach gospodarskich zwierząt Psa, Koguta, Krowy, Kobyły i Świni oraz ludzi zobaczymy m.in. Jarka Cupriaka, Tomasza Czaplarskiego, Adama Hajduczenię, Agnieszkę Harasimowicz, Annę Kukułowicz i Alicję Wroniszewską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji