Artykuły

Warszawa. Powszechny czci pamięć Hübnera

12 stycznia w 20. rocznicę śmierci Zygmunta Hübnera [na zdjeciu] Powszechny wraz z Instytutem Teatralnym wspominać będzie jednego z najważniejszych twórców polskiej sceny.

W programie znajdą się: sesja poświęcona patronowi Powszechnego, czytanie jego sztuki "Ludzie cesarza" (z udziałem Mariusza Benoit, Kazimierza Kaczora, Jana Nowickiego, Adama Woronowicza i Zbigniewa Zapasiewicza) i promocja zbioru esejów "Polityka i teatr".

- Przeglądając archiwalia na temat Zygmunta Hübnera, trafiłem na jego wypowiedź z 1974 roku, dotyczącą Teatru Powszechnego - mówi Jan Buchwald, obecny szef sceny. - Wtedy zrozumiałem, że Hübner był nie tylko świetnym artystą, ale i rasowym dyplomatą. Zapowiadając premierę "Sprawy Dantona", zwracał uwagę, że jest to utwór współczesny, poruszający sprawy bardzo nam bliskie. A przecież wiadomo, że będzie to rzecz o tym, że rewolucja pożera swoje dzieci, że władza często obraca się przeciw własnej idei, bo dochodzi do głosu małostkowość i ludzkie ambicje. I takie było tamto przedstawienie.

Jan Buchwald przyznaje, że wiele uwag Zygmunta Hübnera dotyczących teatru nie straciło na aktualności. Choćby ta, że partnerem reżysera zawsze powinien być widz.

- Dziś niektóre sztuki brzmią zupełnie inaczej niż w epoce naszego patrona - mówi Buchwald. - Taką z pewnością będzie "Lot nad kukułczym gniazdem". Jedno z najgłośniejszych przedstawień epoki Hübnera.

Dyrektor Powszechnego po 30 latach sięga po ten utwór, chcąc nie tyle złożyć hołd Hübnerowi, ale nawiązać z nim artystyczny dialog. Dziś nie będziemy mówić o zniewoleniu jednostki przez system totalitarny, raczej o szybkim rozwoju cywilizacyjnym, który podzielił ludzi na młodych prężnych, którzy prą do przodu, i starszych doświadczonych, którzy odsunięci są na boczny tor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji