Artykuły

Łódź. Premiery teatralne na początek roku

Teatry żyją swoim rytmem. Początek roku to dla nich druga połowa sezonu. Jakie nowości czekają widzów?

Teatr Wielki 14 marca zapowiada premierę "Wolnego strzelca". 21 marca (wyjątkowo w sobotę) będzie Premiera z "Expressem". Tę romantyczną operę C. M. Webera wyreżyseruje Waldemar Zawodziński. Kierownictwo muzyczne Tadeusz Kozłowski. On także przygotuje i poprowadzi orkiestrę podczas premiery "Jeziora łabędziego". Już dawno publiczność nie oglądała spektaklu baletowego z muzyką na żywo. Dzieło Czajkowskiego jako reżyser i choreograf przedstawi Giorgio Madia (zapowiada wiele zaskakujących rozwiązań). "Jeziorem łabędzim" gospodarze zainaugurują XX Łódzkie Spotkania Baletowe (9 maja - 2 czerwca).

Teatr Muzyczny - wciąż wędrowny, czekający na finał remontu - Nowy Rok witał koncertem w Berlinie (niemieckie tournee z "Galą Strauss" i "Zemstą nietoperza" potrwa do 11 stycznia). Na finał sezonu zespół planuje musicalową premierę. W koprodukcji z Wytwórnią, w jej przestrzeniach przy ul. Łąkowej 29, wystawiony zostanie musical "Jesus Christ Superstar" A. L. Webbera. Prawdopodobnie premiera będzie 30 maja. Trwają castingi, dopinane są umowy z realizatorami.

Teatr Powszechny prezentuje kolejnych laureatów Konkursu Komediopisarskiego. Już 25 bm. prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego "Next-Ex" (II nagroda) w reż. Justyny Celedy. A w kwietniu zaprezentowana zostanie "Roszada" Pawła Mossakowskiego (III nagroda) w reż. Macieja Wojtyszki. Po raz piętnasty (26 lutego - 22 marca) odbędzie się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Rozpocznie go głośna "Sprawa Dantona" S. Przybyszewskiej w reż. Jana Klaty (Teatr Polski z Wrocławia), a drugim gościem będzie stołeczny Teatr Rozmaitości z "Aniołami w Ameryce" T. Kushnera w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.

Teatr Nowy zaczyna rok premierą na Małej Sali. 18 bm. pierwszy spektakl "Słońca w kuchni" wg Iwaszkiewicza w reż. Marcina Brzozowskiego (,Prom" w jego realizacji zakończy sezon). 1 lutego na Dużą Scenę wchodzą "Przygody barona Münchhausena" wg G. A. Burgera. Inscenizację przygotowuje Adam Walny. Od 19 lutego reżyser Łukasz Kos zaprasza na "Klątwę" Wyspiańskiego. To realizacja wspólna z Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze i początek tryptyku, którego kolejne części stanowią "Król Duch" Słowackiego (w kwietniu) i "Bolesław Śmiały" Wyspiańskiego. 8 marca zapowiadana jest premiera autorskiego spektaklu Piotra Cieplaka z choreografią Leszka Bzdyla pod roboczym tytułem "Przed południem, przed zmierzchem".

Teatr im. S. Jaracza nie odkrył jeszcze swoich wszystkich planów. Gigant, dysponujący trzema scenami w Łodzi i czterema w regionie, 7 lutego zaprosi widzów na "Otella" - będą to wariacje na temat sztuki Szekspira. Reżyseruje Agata Duda-Gracz. A 7 marca przewidywana jest premiera współczesnej sztuki V. Schmidta "Rowerzyści". Inscenizacja powstaje w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie w reżyserii Anny Augustynowicz. Dekoracje zaprojektuje Waldemar Zawodziński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji