Artykuły

Poznań. Premiera "Oszusta" w Nowym

Polska premiera sztuki "Oszust" Carlo Goldoniego odbędzie się w piątek w poznańskim Teatrze Nowym. Spektakl wyreżyseruje Sergio Maifredi.

Jak powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej Maifredi, "Oszust" należy do mniej znanych i rzadziej grywanych dzieł Goldoniego.

- Także we Włoszech wystawia się tylko dziesięć tekstów Goldoniego. A napisał ich więcej niż 500. Ten tekst także we Włoszech nie jest wystawiany. Wszyscy wybierają łatwiejsze do inscenizacji utwory - wolą wystawiać "Mirandolinę" - powiedział reżyser.

Janusz Wiśniewski, dyrektor Teatru Nowego przyznał, że od dawna starał się o obecność w repertuarze takiej sztuki jak "Oszust".

- Zawsze chciałem mieć w repertuarze coś z baroku, dlatego, że tematy barokowe są prowokujące. Spektakl, który pokażemy w piątek, ma ten dziwaczny, w stosunku do polskiej tradycji, sposób opowiadania. To jest metafizyczny, czarny barok - powiedział Wiśniewski.

Maifredi stwierdził, że "Oszust" pokazuje "czarne" aspekty funkcjonowania rynku - aktualne we współczesnym świecie, w czasach kryzysu finansowego.

- Mamy tu silną krytykę społeczności weneckiej - charakteryzował sztukę Maifredi. - Przedstawiona przez Goldoniego Wenecja to centrum świata ekonomicznego. Arystokracja trzyma władzę, ale nie ma siły ekonomicznej. Klasa kupców z wolna wspina się w strukturach społecznych. Goldoni widzi dwa aspekty: dobry - istnieje klasa przedsiębiorców, która umie pomnażać bogactwo. Ale

też negatywny: pełno jest oszustów, którzy nie tworzą bogactwa i obracają pieniędzmi, które potem chowają we własnej kieszeni - powiedział.

Scenografię przygotowała Daniele Sulewic. Muzykę do spektaklu stworzył Bruno Coli. Wcześniej Maifredi zrealizował w Teatrze Nowym "Sześć postaci szuka autora" Luigi Pirandella.

Na zdjęciu: scena ze spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji