Artykuły

Wrocław. Peter Brook na inauguracji roku Grotowskiego

UNESCO ogłosiła rok 2009 Rokiem Jerzego Grotowskiego. Swój przyjazd do Wrocławia na inaugurację Roku Grotowskiego zapowiedzieli Peter Brook (na zdjęciu) - światowej sławy reżyser teatralny, antropolog kultury prof. Richard Schechner oraz Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium. Na specjalnym koncercie Songs for Grot wystąpią baulowie - wędrowni śpiewacy z Bengalu.

Zaplanowane na rozpoczęcie Roku Grotowskiego przedsięwzięcia potrwają cztery dni (12-15 stycznia).

12 stycznia (poniedziałek), o godz. 16.00 w Sali Wielkiej Ratusza podczas uroczystej inauguracji Roku Grotowskiego, z udziałem Ministra Kultury. Rena Mirecka, Ludwik Flaszen i Zygmunt Molik odznaczeni zostaną Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Współpracowali oni z Grotowskim od początku istnienia jego teatru, do dziś są czynni - publikują, prowadzą warsztaty.

12 stycznia, o 18.30, na wystawie Proch. "Apocalypsis cum figuris" na fotografiach Maurizia Buscarino pokazana zostanie unikalna, nie publikowana dotąd w całości, dokumentacja fotograficzna ostatniej pracy teatralnej Jerzego Grotowskiego. Wybitny włoski fotografik na osobiste zaproszenie Grotowskiego, który niezmiernie rzadko godził się na dokumentowanie swojej pracy, sfotografował w 1979 roku w Mediolanie próby i spektakl "Apocalypsis cum figuris". Wystawa prezentowana będzie w sali teatralnej (zwanej dziś salą "Apokalipsy"), gdzie w 1968 roku odbyła się premiera tego przedstawienia.

13 stycznia (wtorek), w godz. 10.00-19.00, we wrocławskim Ossolineum rozpocznie się trzydniowa konferencja "Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia". Złożą się na nią świadectwa najbliższych współpracowników Grotowskiego oraz naukowe analizy jego twórczości. W konferencji wezmą udział m.in. światowej sławy amerykański antropolog kultury Richard Schechner, wybitny francuski teatrolog Georges Banu oraz Ludwik Flaszen - współzałożyciel Teatru Laboratorium.

13 stycznia, o godz. 21.00, zaprezentowany zostanie jeden z najważniejszych filmów dokumentujących pracę Teatru Laboratorium: Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki... Krzysztofa Domagalika, gdzie o istocie swojej pracy teatralnej mówią Jerzy Grotowski, Ludwik Flaszen, Ryszard Cieślak, Zbigniew Cynkutis, Rena Mirecka i Zygmunt Molik.

14 stycznia (środa), o 21.00, we wrocławskim Muzeum Architektury wystąpią baulowie z Bengalu Zachodniego. Ze sztuką tych wędrownych śpiewaków Jerzy Grotowski zetknął się w latach siedemdziesiątych podczas podróży do Indii. Abani Biswas, założyciel grupy teatralnej Milon Mela, był jego współpracownikiem w latach 1979-1983. Korzenie sztuki baulów sięgają średniowiecza. Nie uznają oni obowiązujących w Indiach podziałów kastowych, uważają, że to, co boskie, wywodzi się z serca człowieka. Samodzielnie konstruują instrumenty, są mistrzami improwizacji, ich pieśni to afirmacja życia.

Koncert Songs for Grot dedykowany jest pamięci Jerzego Grotowskiego w dziesiątą rocznicę jego śmierci (14 stycznia 1999). Jego prochy, zgodnie z testamentem, zostały rozsypane u stóp świętej góry Arunaczala w Indiach.

15 stycznia (czwartek), o 19.00, w Auli Ossolineum przy ul. Szewskiej z publicznością spotka się światowej sławy reżyser Peter Brook, którego przez lata łączyła artystyczna przyjaźń z Jerzym Grotowskim. Jest on autorem książki Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim. Nakładem Instytutu Grotowskiego ukazała się w tym roku także jej angielskojęzyczna wersja With Grotowski. Theatre is Just a Form - pierwsza z serii publikacji Instytutu w języku angielskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji