Artykuły

Wrocławska kultura 2009

To czas wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, którą otrzyma reżyser Krystian Lupa, czas Roku Grotowskiego i wizyt w stolicy Dolnego Śląska takich reżyserów światowego formatu, jak Peter Brook i Pina Bausch [na zdjęciu] czy wreszcie czas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - artystyczne wydarzenia 2009 roku zapowiada Marta Wróbel w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Hardrockowcy Deep Purple, bosonoga diva z Wysp Zielonego Przylądka Cesaria Evora i laureaci nagród Grammy - amerykański gospelowy sekstet Take 6 oraz światowej sławy niemiecka skrzypaczka Ann Sophie Mutter to tylko kilkoro z artystów, którzy mają wystąpić w tym roku we Wrocławiu.

Nowy Rok nasze miasto powitało mało kulturalnie, bo w towarzystwie Dody i Modern Talking. Na szczęście później będzie tylko lepiej, bo 2009 rok zapowiada się dla wrocławskiej kultury bardzo dobrze.

Brytyjskie gwiazdy, autorzy "Smoke On The Water", jednego z najpopularniejszych utworów w historii rocka, mają zagrać w maju na Polach Marsowych z okazji Gitarowego Rekordu Guinnessa.

- Sprawę koncertu negocjujemy z zespołem od kilku miesięcy. Wszystko już jest dopięte prawie na ostatni guzik. Na ostateczne potwierdzenie poczekamy jeszcze kilka tygodni - zapewnia Krzysztof Jakubczak, organizator imprezy.

Są też plany zaproszenia na Rynek wokalisty grupy Iana Gilliana, który ma zagrać z wrocławianami jeden z przebojów Deep Purple. Na pewno we Wrocławiu zagrają weterani muzyki irlandzkiej The Dubliners (1 marca), Cesaria Evora w Hali Ludowej oraz zespół Take 6 (14 maja) we wrocławskim kościele św. Marii Magdaleny. Te dwa ostatnie występy będą częścią kolejnej odsłony Ethno Jazz Festivalu.

Fani tradycyjnych brzmień też powinni być zadowoleni. 30 marca w Filharmonii Wrocławskiej zagra Ann Sophie Mutter w towarzystwie Krzysztofa Pendereckiego i najsłynniejszej polskiej orkiestry symfonicznej - Sinfonii Varsovii, a w marcu na festiwal Jazz nad Odrą przyjedzie do nas znakomity amerykański saksofonista Joshua Redman.

Natomiast w listopadzie w ramach Festiwalu Gitara wystąpi uważany za jednego z najlepszych gitarzystów flamenco na świecie Jesse Cook.

Co poza tym? Kultowa metalowa grupa Helmet zagra 24 stycznia w Firleju, a gwiazda muzyki elektronicznej Jean-Michel Jarre 6 maja w Hali Ludowej.

W 2009 możemy się też spodziewać nowej inicjatywy teatralnej - przełom maja i czerwca to I Międzynarodowy Festiwal Pantomimy, który zorganizuje wrocławski Teatr Formy.

- Zaprosimy zespoły teatru ruchu i mimów z całej Europy. Planujemy połączyć emisje niemych filmów z pokazami pantomimicznymi. Czegoś takiego jeszcze nie było - mówi Józef Markocki, mim i szef teatru.

To czas wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, którą otrzyma reżyser Krystian Lupa, czas Roku Grotowskiego i wizyt w stolicy Dolnego Śląska takich reżyserów światowego formatu, jak Peter Brook i Pina Bausch czy wreszcie czas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog.

- W tym roku na wrocławską kulturę przeznaczyliśmy 90 mln złotych. To o 10 mln więcej niż w roku ubiegłym - mówi Jarosław Broda, szef wydziału kultury urzędu miejskiego.

Co prawda, nie będzie kolejnej edycji Wrocławia Non Stop, a Festiwal Piosenki Francuskiej będzie gościć we Wrocławiu co dwa lata, ale ponad 2 mln zł, które dzięki temu zaoszczędziło miasto, przeznaczone zostaną m.in. na jedyny w tym roku w Europie koncert Deep Purple czy rozszerzenie formuły festiwalu Podwodny Wrocław.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji