Artykuły

Gdańsk. Ostatnie spektakle "Matki" w Wybrzeżu

Na dużej scenie teatru Wybrzeże "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza. W roli tytułowej Dorota Kolak [na zdjęciu]. Za tę rolę została obsypana nagrodami. Dorota Kolak na trójmiejskich deskach zagrała ponad 70 ról, jednak ta była szczególnie trudna.

Aktorka zalicza ją do pięciu najważniejszych w swojej karierze. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski. Witkacy należał do najbardziej niepokornych twórców minionego stulecia, Wiśniewski natomiast jest jednym z najbardziej niepokornych reżyserów-eksperymentatorów.

To zderzenie niepokornych dało zaskakujący efekt. Historia Leona, jego skomplikowanej relacji z matką, przypomina sytuację dzisiejszych rodziców i dzieci - pierwszych, obawiających się samotności, drugich, odrzucających reguły funkcjonowania dorosłych, a tym samym życie w ogóle.

"Matkę" wypełnioną sarkastycznym i zgryźliwym humorem Witkacy napisał w 1924 roku. W warstwie fabularnej to parodia psychologicznego dramatu rodzinnego. Janina Węgorzewska, tytułowa Matka, podstarzała i zrujnowana wdowa-arystokratka zarabia na życie ręcznymi robótkami. Utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna Leona - filozofa, myśliciela wieszczącego koniec cywilizacji.

"To sztuka wyjątkowo przykra", Witkacy mówił "niesmaczna" - notował Jan Błoński. - "Rzadko trafiają się utwory, w których wszystkie ludzkie uczucia - a już zwłaszcza te najświętsze - zostałyby równie radykalnie wydrwione. Niestety, to ostatnie spektakle. "Matka" schodzi z afisza. Premiera miała miejsce 24.10. 2003 roku.

Matka

Stanisław Ignacy Witkiewicz

reż. Grzegorz Wiśniewski

Gdańsk. 7-8.01. Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy.

Godz. 19. Bilety: 18-30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji