Artykuły

Łódź. Znowu konkurs na dyrektora Pinokia

Prezydent Łodzi po raz drugi ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Lalki i Aktora Pinokio.

Pierwszy konkurs miał zostać rozstrzygnięty w lipcu, jednak żaden kandydat nie został zaakceptowany przez komisję konkursową. W takiej sytuacji prezydent miał prawo wskazać swojego kandydata, który po uzyskaniu akceptacji ministra kultury objąłby stanowisko. Tak się jednak nie stało. W ostatnich dniach zeszłego roku konkurs wznowiono.

Waldemar Wilhelm, który dyrektoruje Pinokiu od 1993 roku, w kwietniu zeszłego roku złożył rezygnację ze stanowiska, postanawiając odejść na emeryturę. Miał nadzieję, że swojemu następcy przekaże teatr we wrześniu. Do tej pory pełni jednak tę funkcję.

Zapytany o życzenia noworoczne dla swojego teatru, mówił, że życzy mu wielkich przedstawień, wielkiej publiczności i satysfakcji z pracy artystycznej, co, jak dodał, nie będzie możliwe bez nowego dyrektora. On sam jednak wycofał się w tej sprawie na ubocze. Twierdzi, że nie chce ani wskazywać swojego następcy, ani nikogo namawiać do podjęcia się tej funkcji.

- To bardzo odpowiedzialna decyzja, którą każdy musi podjąć na własny rachunek - mówi.

Po pierwszym nierozstrzygniętym konkursie pracownicy teatru postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zawiązała się rada pracownicza, pod przewodnictwem Małgorzaty Loeffler, kierownika literackiego teatru. Aktorzy udali się na rozmowy w sprawie wyboru nowego dyrektora teatru z Bożenną Krasnodębską, dyrektorem wydziału kultury urzędu miejskiego.

Rozmowy nie odniosły skutku, ponieważ pracownicy Pinokia nie mogli między sobą ustalić zgodnej kandydatury.

Jednym z poważnych kandydatów, wskazanym przez radę pracowniczą, był Piotr Seweryński, aktor i reżyser związany z teatrem. Na tę kandydaturę nie chcieli jednak przystać przedstawiciele Związku Aktorów Scen Polskich w Pinokiu.

- To trudna sytuacja. Chodzi o stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego jednocześnie. Osoba, która weźmie udział w konkursie, musi mieć talent organizacyjny, panować nad finansami teatru i dbać o sprawy artystyczne - mówi Grażyna Bolimowska, zastępca dyrektora wydziału kultury.

Pełniący obowiązki dyrektora Waldemar Wilhelm jest jednak przekonany, że w drugiej edycji konkursu znajdzie się jego następca.

- Warunki konkursu są bardziej otwarte. Nie ma już punktu, który wymagał doświadczenia trzyletniej pracy na stanowisku kierowniczym - zwraca uwagę na istotną zmianę dyrektor. - To uniemożliwiało start w konkursie wielu młodym ludziom.

Kandydaci przystępujący do konkursu powinni mieć wykształcenie wyższe w dziedzinie kultury, doświadczenie w pracy artystycznej, powinni być wieloletnimi współpracownikami teatru lalkowego i mieć odpowiedni stan zdrowia.

Zgłoszenia należy składać do 31 stycznia 2009 roku w sekretariacie wydziału kultury. Wnioski zostaną rozpatrzone do 27 lutego 2009 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji