Artykuły

Kalisz. "Szalone nożyczki" pojawią się u Bogusławskiego

Na scenę kaliskiego teatru wkraczają "Szalone nożyczki", komedia wpisana do Księgi Guinessa jako najdłużej bez przerwy grana sztuka scen amerykańskich. Premiera tuż po Nowym Roku.

- Pierwotna wersja sztuki nie zapowiadała tak oszałamiającego sukcesu. W Ameryce wystawiona została po raz pierwszy pod tytułem "Kto to zrobił", a wykonawca roli Toniego - Bruce Jordan zauważył, że publiczność chętnie włącza się do akcji. Wraz z Marifyn Abrams odkupił od autora prawa do wystawiania sztuki za 50 tysięcy dolarów. Po bostońskiej premierze "Szalone nożyczki" zaczęły robić zawrotną karierę.

Sztuka przetłumaczona została na kilkanaście języków, doczekała się do tej pory około 60 realizacji i niemal 50 tysięcy przedstawień na całym świecie - reklamuje swoje najnowsze przedsięwzięcie Teatr im. W. Bogusławskiego.

Intryga "Szalonych nożyczek" jest w zasadzie kryminalna, choć przede wszystkim komediowa Twórcy spektaklu przewidzieli możliwość bieżącego reagowania aktorów na reakcje widowni i rozgrywania akcji w różnych wariantach. Publiczność istotnie jest więc współtwórcą tego utworu i być może to właśnie stanowi o jego sukcesie. Autorem jest Paul Poertner, niemiecki psycholog, pisarz i tłumacz.

W Polsce po raz pierwszy "Szalone nożyczki" zostały wystawione w Teatrze Powszechnym w Łodzi w 1999 r. Mija dziesiąty sezon stałej obecności tego spektaklu na łódzkiej scenie. Czy w Kaliszu będzie podobnie? Reżyserem i autorem opracowania muzycznego jest Marcin Sławiński. Scenografię przygotował Wojciech Stefaniak. Na scenie zobaczymy Agnieszkę Dulębę-Kaszę, Agnieszkę Dzięcielską, Zbigniewa Antoniewicza, Wojciecha Masacza, Szymona Mysłakowskiego i Michała Wierzbickiego.

Premiera odbędzie się w sobotę 10 stycznia 2009 r. Spektakl trwa dwie godziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji