Artykuły

Warszawa. Dramat Tima Staffela w Wytwórni

W Teatrze Wytwórnia na Pradze trwają przygotowania do premiery spektaklu "Werter w Nowym Jorku".

Autorem sztuki jest niemiecki dramaturg Tim Staffel, przedstawiciel nurtu postdramatycznego, który w swoim tekście odchodzi od klasycznego dramatu Jo-hanna Wolfganga Goethego. Pojawiają się w nim zupełnie nowe postaci, doskonale znane osobom wychowanym na filmach z gatunku SF, jak choćby Picard ze "Star Treka" czy Zoe z "Napadu".

Główny bohater sztuki to Piccard - reprezentant świata doczesnego, demiurg, który wymyśla i stwarza Wertera. Fascynuje się nim niczym płodem własnej wyobraźni. Świat przedstawiony posiada tutaj wyraźnie przerysowaną, komiksową wręcz formę. Postaci grają ze sobą rolami, przedmiotem sztuki. Inspiracje reżyserskie oscylują wokół kodów kultury masowej. Narzucają się skojarzenia z Davidem Lynchem, Davidem Cronenbergiem, Brianem de Palmą, Quentinem Tarantino i Sergio Leone. Współczesny Werter nie zgadza się na otaczający go świat, nie liczy się dla niego żaden cel, lecz tylko życie tu mantyczna miłość do Lotty, podobnie jak kiedyś, tak samo i teraz skazana jest na zagładę. Pozostali bohaterowie są jedynie zabawkami w rękach Piccarda. W rzeczywistości nie wiadomo, co w tym świeciejest fikcją, a co prawdą. Czy nasz świat jest kreacją wymyśloną przez nas samych, aby ukryć resztki swojego człowieczeństwa - uczuć i emocji, które w nas pozostały, czy raczej to utracone człowieczeństwo jest przyczyną tego obłąkanego świata układów, biznesów, pozorów i konwenansów. Uciekamy przed sobą, a gdy nam się to udaje, zastanawiamy się, gdzie podziały się prawdziwe uczucia. Czy pozostał nam tylko seks, narkotyki i pieniądze? Wreszcie - komunikacji, rozumienia i empatii, czy już tylko wypowiadamy słowa, aby czynić cokolwiek?

Spektakl reżyseruje Bartłomiej Potoczny, absolwent katowickiej filmówła, związany artystycznie z wrocławskim teatralnym offem. Jak twierdzi, stara się wyjść poza ramy teatru jako środka wyrazu, łączyć przestrzenie filmowe i teatralne, używając tych dwóch narzędzi równolegle.

Muzykę skomponował Igor Nikiforów. W obsadzie: Anna Kłos-Kleszczewska, Karolina Dafne Porcari, Adam Szczyszczaj, Mariusz Zaniewski/Jakub Wieczorek oraz Lesław Żurek.

"Werter w Nowym Jorku", reż. Bartłomiej Potoczny, Teatr Wytwórnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji