Artykuły

"Bracia Karamazow" Zelenki w lutym w polskich kinach

Czesko-polski dramat "Bracia Karamazow" w reżyserii Petra Zelenki, ekranizacja słynnej powieści Fiodora Dostojewskiego, trafi do polskich kin 6 lutego. Autorem muzyki do tego filmu jest Jan A.P. Kaczmarek.

Obraz był prezentowany na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni - zebrał tam wysokie oceny.

Akcja filmu Zelenki rozgrywa się w dwóch planach czasowych - aktorzy grają samych siebie, a jednocześnie wcielają się w bohaterów powieści Dostojewskiego "Bracia Karamazow".

Do współczesnego Krakowa przyjeżdża zespół czeskich aktorów z Pragi, by podczas alternatywnego festiwalu teatralnego w nietradycyjnej przestrzeni - we wnętrzach stalowni w Nowej Hucie - wystawić sceniczną adaptację powieści "Bracia Karamazow".

W stalowni odbywają się próby spektaklu. Widz oglądający film Zelenki ma często w scenach tych prób wrażenie, że nie obserwuje współczesnych przygotowań aktorów do wystawienia sztuki, lecz że naprawdę przenosi się w świat, w którym przeżywają swoje dramatyczne losy członkowie stworzonej przez Dostojewskiego rodziny Karamazowów.

W Karamazowa - ojca wcielił się Ivan Trojan, znany już polskim widzom z innego filmu Petra Zelenki - "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". Synów Karamazowa - Dymitra, Iwana, Aloszę i bękarta Smierdiakowa - zagrali David Novotny (Dymitr), Igor Chmela (Iwan), Martin Mysicka (Alosza) i Radek Holub (Smierdiakow). W Gruszeńkę wcieliła się Lena Krobotova, a w Katię - Michaela Badinkova. Jako reżyser spektaklu "Bracia Karamazow" wystąpił Roman Luknar.

Zdjęcia do scen rozgrywających się w industrialnych wnętrzach kręcono w Polsce i Czechach - w wielu scenach "nowohuckie" hale to tak naprawdę wnętrza pewnej fabryki w Czechach. - Chciałem pokazać piękno fabryki - stali, maszyn - powiedział Zelenka na wrześniowym festiwalu w Gdyni. Tłumaczył, że bardzo podobają mu się industrialne wnętrza i że dlatego m.in. zdecydował się w takiej scenerii nakręcić film.

Dramat "Bracia Karamazow" został dofinansowany przez Polski Instytut sztuki Filmowej. W obsadzie, oprócz aktorów czeskich, są także Polacy, m.in. Jerzy Rogalski i Andrzej Mastalerz.

Czeski reżyser Petr Zelenka ma w dorobku m.in. głośne filmy "Guzikowcy" (1997), "Rok diabła" (2002) i "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" (2005). Jest ponadto współautorem scenariusza do filmu Davida Ondriczka "Samotni" (2000).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji