Artykuły

Katowice. Tablica pamiątkowa dla Aleksandry Śląskiej

Aleksandra Śląska [na zdjęciu] niezapomniana królowa Bona, jedna z najlepszych polskich aktorek od piątku ma tablicę pamiątkową na kamienicy u zbiegu ulic Poniatowskiego i Kościuszki w Katowicach. Artystka spędziła w tym domu dzieciństwo i młodość.

- Katowice wcale nie są pustynią kulturalną. Sto metrów dalej mieszkał Kobiela, a dwieście Cybulski. Niedaleko był też dom późniejszego biskupa Ignacego Jeża - mówił podczas odsłonięcia tablicy Witold Naturski, krewny aktorki. Jego babcia była siostrą Aleksandry Śląskiej. - Katowice były wtedy pięknym miastem z mieszczańskimi kamienicami - dodał.

Prawdziwe nazwisko aktorki brzmiało Wąsik, a pseudonimem "Śląska" posługiwała się od czasów studiów aktorskich w Krakowie. Podobno jeden z profesorów, gdy usłyszał "Aleksandra Wąsik", rzekł, że z takim nazwiskiem kariery nie zrobi. Spytał, skąd pochodzi i gdy usłyszał, że ze Śląska, pseudonim nasunął się sam.

Aktorka ma na swoim koncie role w ponad 30 filmach, m.in. w "Pasażerce" Andrzeja Munka i "Królowej Bonie" Janusza Majewskiego. Grała z Aleksandrem Zelwerowiczem czy Ludwikiem Solskim. Aleksandra Śląska zmarła 18 września 1989 r.

Popiersie słynnej aktorki odsłonięto we wrześniu w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Wcześniej nie było w mieście żadnych śladów mówiących o tym, że była związana z Katowicami. Od piątku na tablicy jej rodzinnej kamienicy przy ul. Poniatowskiego 34 można przeczytać: "W tym domu urodziła się i wychowała Aleksandra Śląska (1925 - 1989), wybitna aktorka teatralna i filmowa. Córka Edmunda Wąsika, powstańca śląskiego, posła na Sejm II RP".

Tablicę ufundowała Instytucja Filmowa Silesia-Film.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji