Artykuły

Toruń. Sceniczny powrót Ciechowskiego

Pojutrze minie równo siedem lat od śmierci jednego z najbardziej wyrazistych poetów naszego rocka - Grzegorza Ciechowskiego. Z tej okazji kilku jego kumpli i fanów postanowiło ubrać najważniejsze teksty artysty w formę fabularną i przenieść je na deski teatru. Tak powstał spektakl "Obywatel", który już dziś zadebiutuje na scenie toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy.

"To nie będzie żaden musical ani śpiewogra. Raczej spektakl psychomuzyczny" - zastrzega się scenarzysta i reżyser całego przedsięwzięcia Jacek Bończyk. Punktem wyjścia są bowiem nie tyle legendarne songi dowodzonej przez Ciechowskiego Republiki (których oczywiście nie zabraknie), ile ich warstwa liryczna. "Dla mnie Ciechowski to przede wszystkim teksty, a dopiero potem muzyka" - podkreśla Bończyk, który z kilkunastu rockowych poematów mistrza wysnuł alegoryczną przypowieść o wtłoczonych w totalitarne, korporacyjne tryby pracownikach pewnego biura.

Biuro - niczym tytułowy kombinat z jednego z republikańskich hitów - nieustannie "pracuje, oddycha, buduje". Na czele zastraszonych, odzianych w identyczne szare uniformy urzędasów (zwanych tu pieszczotliwie "biurwami") stoi wszechmogący Autokrata. To on ustala reguły gry i decyduje, co wolno, a czego nie. Jednak do czasu. W pewnym momencie bowiem w tym sztywnym, czarno-białym jak okładki płyt Republiki świecie pojawia się zalążek miłości. A wobec potęgi uczucia nawet najbardziej skostniałe schematy nie będą w stanie się utrzymać. Rewolucja wisi w powietrzu.

Zmaganiom nieszczęsnych biurw z bezdusznym systemem towarzyszyć będzie grana na żywo muzyka przygotowana przez jednego z najbliższych współpracowników Ciechowskiego i wieloletniego gitarzystę Republiki Zbigniewa Krzywańskiego. On również czuwał nad treningiem wokalnym toruńskich aktorów. W ich wykonaniu usłyszymy fragmenty zarówno republikańskich evergreenów, jak i kompozycji mniej znanych, trudniejszych, ale zdaniem reżysera równie istotnych dla poetyckiej spuścizny Obywatela G.C.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji