Artykuły

Wrocław. Najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy" i prezentacja spektakli w ramach festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej to najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego, który będzie obchodzony w 2009 roku pod auspicjami UNESCO.

- Tak naprawdę będą to wielkie spotkania najwybitniejszych mistrzów współczesnego teatru - mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem przyszłorocznych wydarzeń.

Do Wrocławia przyjadą m.in. Eugenio Barba, Peter Brook, Alvis Hermanis, Pina Bausch. Po raz pierwszy odwiedzi Polskę znakomity Tadashi Suzuki, będą też nasi twórcy m.in. Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Włodzimierz Staniewski.

- Festiwal "Świat miejscem prawdy" w swojej idei nawiąże do jednego z esejów Grotowskiego, w którym autor napisał, że "świat powinien być miejscem prawdy" - wyjaśnia Fret. Zaproszeni artyści przedstawią wyjątkowe spektakle, w których, jak postulował Grotowski, istotną rolę odgrywa aktor.

- Uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej (Premio Europa per il Teatro) to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w naszym teatralnym świecie. Do tej pory uroczystość organizowana była w krajach śródziemnomorskich, m.in. we Włoszech i w Grecji - mówi Joanna Klass, dyrektor wykonawczy Roku Grotowskiego. - Mogę zdradzić już teraz, że główną nagrodę otrzyma Krystian Lupa, co było zresztą jedną z przesłanek, aby uroczystość odbyła się w Polsce - poinformowała Klass i zapowiedziała, że podczas trwania spotkań związanych z galą widzowie obejrzą spektakle m.in. Guya Cassiersa, Pippo Delbona, Rodrigo Garcii, Arpada Schillinga.

Wszystkie wydarzenia Roku Grotowskiego przyczynią się do spopularyzowania twórczości artysty, który, zdaniem Freta, niesłusznie posądzany jest o hermetyzm.

Oprócz wydarzeń artystycznych odbędą się także spotkania o charakterze naukowym, szereg konferencji naukowych, seminariów, warsztatów reżyserskich i pokazów pracy aktorskiej, paneli dyskusyjnych oraz wykładów na uniwersytetach" - zapowiedziała. Te spotkania odbędą się nie tylko w Polsce, ale m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Kubie.

Według oceny ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, Rok Grotowskiego jest bardzo dobrze przygotowany. - Cieszę się, że te wydarzenia adresowanie są nie tylko do znawców i miłośników teatru, ale także mają charakter popularyzatorski, co jest tym ważniejsze, że element edukacji jest kluczowy - powiedział.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji