Artykuły

Pies na dwóch łapach

"Ferdynand Wspaniały" w reż. Lucyny Sypniewskiej w Teatrze Banialuka. Pisze ak w Kronice Beskidzkiej.

Najnowsza premiera bielskiego Teatru Lalek Banialuka to bajka "Ferdynand Wspaniały" Ludwika Jerzego Kerna. Ten ciekawy, żywy spektakl adresowany jest przede wszystkim do młodszej widowni, choć i starsze dzieci nie będą się nudzić.

Bajka Kerna opowiada o psie, któremu przyśniło się, że został człowiekiem. Tę historię w bielskim teatrze wyreżyserowała gwiazda tej sceny Lucyna Sypniewska. Stworzyła barwne, wesołe i rozśpiewane widowisko.

Ferdynand odbywa podróż przez ludzki świat. Zagląda do krawca, nocuje w hotelu, podróżuje windą aż do chmur, a nawet łapie nieuchwytnych złodziei... Chodzący na dwóch łapach pies ujmuje wszystkich swoją ogładą urokiem osobistym i manierami, dzięki czemu szybko zostaje nazwany Ferdynandem Wspaniałym. Także widownia na pewno polubi tego psiaka, granego wybornie przez Konrada Ignatowskiego. Obok niego w spektaklu grają i śpiewają Magdalena Obidowska, Maria Byrska, Eugeniusz Jachym, Włodzimierz Pohl i Tomasz Sylwestrzak. Pomysłowa scenografia jest autorstwa Jana Polivki, a wpadająca w ucho muzyka napisana została przez bielskiego kompozytora Krzysztofa Maciejowskiego. Najlepszą ocenę temu widowisku wystawia sama widownia, wybuchami śmiechu reagująca na kolejne gagi i gorąco oklaskująca bielskich aktorów.

Przy okazji premiery "Ferdynanda Wspaniałego" Związek Artystów Scen Polskich uhonorował artystów Banialuki za wysoki poziom artystyczny i pielęgnowanie tradycji sztuki lalkarskiej w minionym 60-leciu. Jest to kolejna nagroda dla Banialuki. W ostatnich latach teatr ten zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym tak prestiżowych jak Złote Maski, Atesty ASSITEJ i liczne nagrody na festiwalach, Laur Umiejętności i Komp-tencji i Nagrodę Prezydenta RP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji