Artykuły

Kraków. Egzystencjalny Dracula u Słowackiego

Najbardziej arystokratyczny z wampirów znowu zatopi kły w łabędziej szyi Miny Murrey. Miejscem tego makabrycznego aktu przemocy będzie scena Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Świadkami - goście jutrzejszej premiery spektaklu "Dracula" w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Sztuka jest adaptacją powieści Brama Stokera z 1897 roku, która doczekała się - jakże licznego - literackiego i filmowego potomstwa. Artur Tyszkiewicz zapowiada, że jego wersja kultowego horroru będzie miała przechył egzystencjalny. "Postać wampira jest symbolem tego wszystko, co w sobie odrzucamy. Dracula jest personifikacją ciemnych stron człowieczej natury" - oświadczył w jednym z wywiadów.

Rolę tytułową zagra Krzysztof Bauman - aktor warszawskiego Teatru Dramatycznego. Będą mu partnerować między innymi Anna Cieślak jako Mina, Karolina Kominek jako jej przyjaciółka Lucy, Krzysztof Piątkowski jako naiwny Jonatan Harker i Feliks Szajnert jako pogromca krwiopiców Van Helsing. "Historia wampira z Transylwanii otwiera wspaniałe możliwości scenicznego wyrazu, przynosząc aurę niesamowitości, tajemnicy i magii. W interpretacji Tyszkiewicza staje się ona również opowieścią o nieodgadnionym Obcym, a także o lęku przed śmiercią i o przekleństwie nieśmiertelności" - zapewniają twórcy spektaklu.

35-letni Artur Tyszkiewicz jest absolwentem wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Za swojego mistrza uważa Erwina Aksera. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie wystawił "Seks nocy letniej" Woody'ego Allena, w łódzkim Teatrze Powszechnym "Skąpca" Moliera, po czym postanowił zmienić zawód. "Prowadziłem talk-show, tułałem się po biurach, próbowałem w reklamie, pisałem scenariusze do programu telewizyjnego. Teraz pracuję w dziale PR w firmie, która zajmuje się dystrybucją filmową" - żalił się "Gazecie Wyborczej".

Powrócił wielokrotnie nagradzanym spektaklem "Iwona księżniczki Burgunda" Gombrowicza w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego. Dla tej samej sceny wyreżyserował "Balkon" Jeana Geneta. W Teatrze Polskim w Poznaniu wystawił "Krawca" Sławomira Mrożka, a w warszawskim Teatrze Współczesnym "Teremina" Petra Zelenki. Jego ostatnia realizacja to "Mrok" Mariusza Bielińskiego (który wygrał konkurs na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II) w Teatrze Narodowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji