Artykuły

Katowice. Piosenki kabaretowe w Teatrze Śląskim

13 grudnia na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego odbędzie się premiera spektaklu "Kabaret Bellmer - Dwanaście butelek" w reżyserii Henryka Konwińskiego, na który złożą się najlepsze teksty i piosenki kabaretowe.

Usłyszymy ponadczasowe piosenki Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty.

Prawie pół wieku temu, w 1963 roku, Kazimierz Krukowski, jeden z twórców Kabaretu "U Lopka" wygłaszał ze sceny taki tekst:

Nasi dziadkowie zachwycali się "Zielonym Balonikiem". To był kabaret, mówili. Nie to, co teraz "Momus". Nasi rodzice mówili: "Momus" to był kabaret. Nie to, co nasze "Quipro quo". My mówimy: ""Quipro quo" - to był kabaret. Są już tacy, co mówią: "Buffo" to był kabaret... Dziś następne pokolenia widzów mogą tę myśl ciągnąć dalej, wyliczając - "Kabaret Starszych Panów", "Dudek", "Pod Egidą", "Piwnica pod Baranami", "Tey" - to był kabaret! I dodawać kolejne nazwy, tytuły, wykonawców, bo wciąż powstają nowe kabarety i przedstawienia. Ich sukcesy spychają trochę w niepamięć osiągnięcia poprzedników. A przecież jest o czym pamiętać, czym się bawić i wzruszać, zachwycać. Więc "pamiętajmy o ogrodach", pamiętajmy o dawnych kabaretach...

W wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego usłyszymy m.in. "Song o ciszy" Jonasza Kofty i Andrzeja Zaryckiego, "Bo taka głupia, to ja już nie jestem..." Zygmunta Koniecznego, "Czarne perfumy" Agnieszki Osieckiej i Przemysława Gintrowskiego, "Spotkałam na molo Chińczyka" (z repertuaru Żuli Pogorzelskiej), "Po co babcię denerwować" Wojciecha Młynarskiego i Franciszki Leszczyńskiej, czy "Tajemnice wiary mej" Macieja Zembatego.

Na zdjęciu: próba spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji