Artykuły

Toruń. "Zagryziakowie" na Scenie Inicjatyw Aktorskich Baja

Kłótnie, konflikt pokoleń, walka o władzę - wszystko w spektaklu toruńskiego teatru Baj Pomorski [na zdjęciu]. "Zagryziakowie" to już dziesiąta premiera realizowana w "Baju Pomorskim" w Toruniu, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, a czwarta przygotowana przez Jacka Pietruskiego.

- Spektakl Andrzeja Dołęgowskiego w opracowaniu i reżyserii Jacka Pietruskiego, z muzyką Krzysztofa Zaremby, to teatralna satyra rodzinna z elementami kabaretu literackiego i piosenki aktorskiej. W roli głównej występuje klasyczna rodzina czterosobowa. Każde zdarzenie i słowo staje się w tej rodzinie pretekstem do banalnych kłótni, konfliktu pokoleń, walki o władzę, narzekania i żalenia się - wyjaśnia Marzenna Wiśniewska, kierownik literacki Teatru "Baj Pomorski".

Scena Inicjatyw

Ostrze satyry teatralnej skierowane jest na schematy rodzinnych zachowań, pozorność więzi, brak komunikacji, usidlenie człowieka w banałach medialnych. Parodia praw współczesnego marketingu świetnie rozszerza wizerunek tej rodziny na znacznie szerszą grupę. To przedstawienie jest jak gabinet luster, w krzywym zwierciadle można obejrzeć kawałek codzienności i pośmiać się - z siebie

Spektakl "Zagryziakowie" został zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, która powstała w "Baju Pomorskim" w latach 90., jako forma realizacji propozycji scenicznych aktorów. Zainicjował ją Czesław Sieńko przedstawieniem "Róbmy to razem" w 1991 roku.

Wiele tytułów

W kolejnych latach powstały: "Historia Calineczki" (1994, reż. Jacka Pietruskiego, w reż. Pietruskiego i Agnieszki Niezgody, z choreografią Izabeli Gordon-Sieńko), "Tristan i Izolda" (impresje w realizacji Małgorzaty Pielech i Edyty Soboczyńskiej), "Wróbelek Elemelek" (1996, reż. J. Pietruski), "Tancerz mecenasa Kraykowskiego" wg Witolda Gombrowicza (2002, reż. J. Pietruski), "Pchła szachrajka" (2003, reż. Aleksandra Onyszczuk, Mariusz Wójtowicz), "Szewczyk Dratewka" (2004, reż. Zbigniew Lisowski), "Krawiec Niteczka" (2004, reż. Zbigniew Lisowski), "Kolędy świata" (2007, pomysł, reżyseria: zespół Teatru "Baj Pomorski).

Autorem jest Andrzej Dołęgowski. Opracowaniem tekstu, reżyserią i tekstami piosenek zajął się Jacek Pietruski, zaś muzyką - Krzysztof Zaremba.

Występują: Grażyna Rutkowska-Kusa (Matka), Jacek Pietruski (Ojciec), Dominika Miękus (Zośka), Krzysztof Grzęda (Stasiek) i Krzysztof Zaremba (Dziadek).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji