Artykuły

Poskromienie złośnicy

"Poskromieniem złośnicy" Teatr TV rozpoczyna nowy cykl zatytułowany MIŁOŚĆ PRZEZ WIEKI, w którym przypomniane zostaną interesujące inscenizacje telewizyjne dzieł Lorki ("Yerma"), Strindberga ("Zabawa z ogniem"), Pagnola ("Mariusz"), Moliera ("Szkoła żon") i Cury'ego ("Krzesło w szczerym polu").

Komedia "Poskromienie złośnicy", grywana przez największych aktorów, chętnie i często wystawiana przez teatry, przed kilkunastu laty zrobiła niebywałą karierę, zdobywając Broadway, a potem szeroką publiczność całego świata w musicalowej przeróbce pod pięknie brzmiącym tytułem "Kiss me, Kate!" ("Pocałuj mnie, Kasiu"). Z wielkim też sukcesem została przedstawiona w wersji filmowej z Liz Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych.

O żywotności "Poskromienia złośnicy" zadecydowało zapewne wiele czynników - i mistrzowsko skreślone postaci bohaterów, i wspaniały, renesansowo jędrny i dosadny humor, i pełna niespodzianek, brawurowo poprowadzona intryga. Ale może w jakimś stopniu również swoista "ponadczasowość" wątku komedii - żywa zawsze i wszędzie aktualność walki dwóch żywiołów: płci nadobnej i "gorszej połowy" rodu ludzkiego.

W przedstawieniu Teatru TV (zrealizowanym w roku 1971) Kasię-złośnicę gra MAGDALENA ZAWADZKA, a jej poskromiciela Petrukia - TADEUSZ ŁOMNICKI.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji