Artykuły

Białystok. Świąteczny spektakl "Choroba jasna św. Mikołaja"

Korowód postaci z szopek noworocznych, cierpiących na różne przedświąteczne dolegliwości, zaludni spektakl "Choroba jasna św. Mikołaja", który od 6 grudnia zagości na deskach Białostockiego Teatru Lalek - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

Reżyserem spektaklu jest Wojciech Szelachowski, muzykę skomponował Krzysztof Dzierma, a scenografię opracował Andrzej Dworakowski. Widzowie zobaczą w nim niemal całą obsadę teatru, z kreacją Adama Zielenieckiego jako Mikołaja oraz Ryszarda Dolińskiego jako Widza, który omyłkowo trafia na scenę granego właśnie przedstawienia.

Widz, którego perypetie będą motorem całego spektaklu, trafi w, jak to określił Szelachowski, "tygiel współczesnych szop polskich". Spotka m.in. policjanta, księdza, ministranta, gajowego, skrzata oraz postaci z maskami weneckimi - wszystkich skarżących się na osobliwe przedświąteczne dolegliwości.

Ważnym elementem spektaklu będzie dziewięć piosenek skomponowanych przez Krzysztofa Dziermę. Jak zdradził Szelachowski, jedna z nich opowiadać będzie o remontach w naszym życiu, które przynoszą odnowę, ale też kłopoty i troski.

Przedstawienie nie będzie się toczyć wyłącznie na teatralnej scenie. Rozpocznie się w holu teatru od "dyskoteki lingwistycznej", podczas której najmłodsi widzowie nauczą się podstawowych zwrotów w kilku językach, m.in. rosyjskim i białoruskim. Zakończy zaś wycieczką do pokoju św. Mikołaja zaimprowizowanego pod sceną.

"Choroba jasna św. Mikołaja" to nie jedyny spektakl o tematyce świątecznej wystawiany w tym okresie w Białymstoku. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki przygotował także dla najmłodszych widzów interaktywny spektakl "Ubieramy św. Mikołaja".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji