Artykuły

Katowice. Lekcje teatralne w Teatrze Śląskim

- Lekcje teatralne odbywają się w teatrze niemal codziennie. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież nie tylko ze Śląska - mówi Renata Goliasz-Janiszewska, specjalistka do spraw edukacji teatralnej, prowadząca lekcje w Teatrze Śląskim, absolwentka wydziału produkcji łódzkiej filmówki.

Bardzo ciekawe miejsce, szczególnie za sceną. Można zobaczyć kulisy teatru, których nie ogląda widz - mówi Adrian Kruczek z III klasy Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach. Właśnie przymierzył maskę z komedii dell'arte, choć nie bardzo wiedział, jaką przyjąć w tej masce pozę. - Nauczę się wszystkiego w szkole teatralnej! - zapowiada. Na razie występuje na deskach teatru szkolnego, ale za rok zamierza zdawać do szkoły aktorskiej. Wizyta w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego była dla niego wielkim przeżyciem. Po raz pierwszy wszedł za kulisy.

- Takie lekcje teatralne odbywają się w teatrze niemal codziennie. Uczestniczą w nich dzieci i młodzież nie tylko ze Śląska - mówi Renata Goliasz-Janiszewska, specjalistka do spraw edukacji teatralnej, prowadząca lekcje, absolwentka wydziału produkcji łódzkiej filmówki.

Zdziwienie wszystkich wzbudza scena. Okazuje się, że jej widoczna część to tylko ułamek całkowitej powierzchni. Scena w Teatrze Śląskim ma 22 metry wysokości i 20 metrów głębokości. Za scenografią, na którą patrzą widzowie, otwiera się zupełnie inny świat. Za kulisami jest stanowisko suflera i inspicjenta, rekwizyty, dekoracje, w końcu podziemia z zapadniami i orkiestronem. Następnym etapem wycieczki jest teatralna garderoba. Lekcja kończy się tam, gdzie się zaczęła, a więc na teatralnej widowni. Zwiedzający oglądają też liczącą sto miejsc salę kameralną. - Katowiccy widzowie uwielbiają tę scenę - przyznaje pani Renata. Nic dziwnego. To właśnie tutaj widz jest najbliżej aktora.

Program zwiedzana i towarzyszący mu wykład na temat historii teatru i sceny śląskiej adresowany jest przede wszystkim do szkół, ale w lekcji mogą uczestniczyć także dorośli. - Kiedyś oprowadzałam po teatrze turystów z Gdyni - wspomina pani Renata. Lekcje odbywają się od poniedziałku do czwartku w godz. 8.30-10., w piątki od godz. 10. Jest też możliwość uzgodnienia innej godziny. Rezerwacji terminów można dokonać pod numerem telefonu 032 2587251/2, w. 286. Jedna lekcja trwa 1,5 godziny. Druga to propozycja zwiedzenia pracowni: malarni, stolarni oraz pracowni krawieckiej i tapicerskiej. Koszt lekcji wynosi 8 zł od osoby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji