Artykuły

"Popiół i diament" na telewizyjnej scenie

W tym sezonie teatralnym kilka scen w Polsce sięgnęło po powieść Jerzego Andrzejewskiego "Popiół i diament". Premierę spektaklu zapowiada telewizja, na

otwarcie sezonu 23 września. Adaptacji tekstu dokonali: córka pisarza Agnieszka Andrzejewska i Antoni Libera. Reżyserował Zygmunt Hübner, scenografia jest dziełem Jana Banuchy. W roli Maćka Chełmickiego zobaczymy młodego, ale już popularnego aktora, Krzysztofa Kolbergera. Bohaterów zdarzeń zapisanych w powieści przedstawią nam: M. Dubrawska, K. Lubieńska, M. Kleydysz, E. Żukowska, J. Bukowski, R. Barycz, S. Butrym, P. Cieślak, K. Chamiec, E. Felting, M. Kociniak, E. Karwański, K. Kaczor, Z. Mrożewski, B. Pawlik, R. Pracz, J. Zakrzeński i in.

Spektakl był realizowany w telewizyjnym studio i w plenerze. Całość trwa 2 godziny.

Z prośbą o krótką wypowiedź zwróciliśmy się do reżysera Zygmunta Hübnera. Oto co nam powiedział:

- Nasza inscenizacja jest próbą wiernego pokazania problematyki powieści. Adaptatorzy pominęli właściwie tylko 2 spośród licznych wątków - sprawę Koseckiego i młodych. Wszystkie inne, istotne i ważne w tekście sprawy, przenieśliśmy do spektaklu. Przystępując do pracy nad tą inscenizacją zdawaliśmy sobie sprawę, że nad odbiorem powieści Andrzejewskiego ciąży w jakimś stopniu film Andrzeja Wajdy. Ale jest to obraz sprzed wielu lat, bardzo samodzielna kreacja Wajdy, niosąca sporo odstępstw od powieści. Nie ukrywam, że zależało nam na tym, aby uniknąć porównań z filmem. Odmienny jest scenariusz, odmienna realizacja. Nasz spektakl nie jest w żadnej mierze dyskusją z tym filmem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji