Artykuły

[15.XII Warszawa. Studio Współczesne...]

15.XII Warszawa. Studio Współczesne. Harold Pinter: KOCHANEK. Reż. Zygmunt Hübner, grają: Barbara Krafftowna i Zygmunt Hübner. Powtórzenie z programu II.

Harold Pinter (ur. 1930) angielski dramaturg, uważany jest za następcę takich klasyków teatru absurdu jak Ionesco czy Beckett. Wprawdzie niektórzy krytycy zarzucają Pinterowi zbyt powierzchowne, a jedynie efektowne teatralnie traktowanie tematu, przyznają jednakże, iż jego utwory, choć nie pretendują do głębi filozoficznej, mają wyjątkową naturalność dialogu, doskonałe role i zręczną budowę. Kochanek należy do najłatwiejszych utworów pisarza - jest to właściwie humoreska o "zniechęceniu" w małżeństwie, wymierzona przeciwko purytanizmowi społeczeństwa angielskiego, powodującemu częstokroć niepotrzebne konflikty.

Moim zdaniem - powiedział Pinter - ludzie nie potrafią się dogadać, ponieważ ze wszech miar unikają porozumienia. Sam, fakt stykania się z ludźmi jest czymś tak przerażającym, że człowiek kluczy" i woli mówić o wszystkim, tylko nie o tym, co go łączy z innymi. Małżeńska para z jednoaktówki Pintera stara się to przełamać, szukając płaszczyzny, porozumienia nawet poprzez wzajemną grę, udawanie i zamianę życia w teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji