Artykuły

Ostatnia stacja

Niezwykle interesujący był wczorajszy spektakl Teatru TV. Nie tylko ze względu na wartości artystyczne, doskonałą grę i reżyserię. Przede wszystkim ze względu na problematykę poruszającą w sposób oryginalny i nieuproszczony sprawy najważniejsze: godności ludzkiej, odpowiedzialności, postaw człowieka w sytuacjach krańcowych.Rzecz dzieje się w ostatnich dniach wojny w Berlinie. Zbliżają się wojska radzieckie. Z obozu ucieka dwóch więźniów Niemców. Jednemu udaje się ukryć dzięki pomocy pewnej kobiety. Drugi ginie. Trwa esesmański terror...

Zygmunt Hübner, reżyser spektaklu, stworzył własny scenariusz telewizyjny na podstawie sztuki Remarque'a, scenariusz o budowie niemal sensacyjnej, uwypuklający przy tym wszystkie konflikty moralne zawarte w utworze.

W podkreśleniu walorów sztuki i złożoności postaci dopomogli walnie aktorzy.

Gustaw Holoubek jako uciekinier z obozu, nie grał bohatera-męczennika. Ross w jego interpretacji zdecydowany jest walczyć o uratowanie własnego życia. Nie ma już złudzeń. Holoubek pokazał mistrzowsko w tej roli cały niepokój współczesnego świata o przyszłość ludzkości, o to, czy uda się przywrócić godność ludzką poddaną tak ciężkim próbom. Mirosława Dubrawska zagrała bardzo trafnie rolę Anny. Szczególnie interesująco wypadły w jej ujęciu sceny z esesmanami, gdy pod maską rozbawienia ukrywała lęk i strach. W innych rolach prawdziwe i bogate postacie stworzyli: Iga Cembrzyńska, Czesław Roszkowski, Gustaw Lutkiewicz i Bolesław Płotnicki.

Reżyseria TV Anny Minkiewicz. Przekład Juliusza Strojnowskiego. Scenografia Krystyny Husarskiej. Przedstawienie "Ostatniej stacji" Remarque'a nadał Teatr TV w przededniu Święta Zwycięstwa. Nie brzmiały tu zwycięskie fanfary i saluty armatnie. Ale zabrzmiał mocno głos w obronie człowieczeństwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji