Artykuły

Bohumil Hrabal - "Baron Munchhausen"

Baron Munchhausen, słynny arcyłgarz dawnej literatury niemieckiej, doświadczał niebywałych, fantastycznych przygód. Czy jednak tylko świat przeszłości - alchemików, czarów, awanturniczych wypraw, przedziwnych intryg - może stwarzać warunki do niezwykłych przeżyć?

Bohumil Hrabal jest innego zdania. Ten współczesny pisarz czeski debiutował jeszcze przed wojną, ale potem był urzędnikiem, zawiadowcą - stacji, agentem towarzystwa ubezpieczeniowego, robotnikiem i w hutach żelaza, magazynierem w składzie makulatury i pomocnikiem technicznym w teatrze. Od r. 1962 poświęcił się znów, tym razem całkowicie, literaturze. Wydał cztery tomy opowiadań, m. in. znane w Polsce "Lekcje tańca", a także powieść "Pociągi pod specjalnym nadzorem", która odniosła sukces na ekranach kinowych.

Tak bogaty w doświadczenia i znajomość różnych środowisk, Hrabal odkrywa przed nami - mało znane peryferie codzienności. Język jego jest jędrny, soczysty, obrazowy, a świat, który pisarz ewokuje - pełen rozlicznych przygód i niebywałych trafunków losu, pozostających skądinąd w kręgu spraw najbardziej banalnych. To ludzie nadają tym sprawom i przygodom niezwykłą barwę i swoisty sens.

'Takim poetą życia jest główny bohater opowiadania "Baron Munchhausen" - pan Hanta, pracownik składnicy makulatury. W adaptacji tv gra go Tadeusz Fijewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji