Artykuły

Jegor Bułyczow i inni

Teatr TV prezentuje w poniedziałek 21.IV., o godz. 20.20, w programie I - telewizyjną adaptację sztuki Maksyma Gorkiego "Jegor Bułyczow i inni", w reżyserii Zygmunta Hübnera.

"Jegora Bułyczowa" napisał radziecki dramaturg w roku 1932, na dwa lata przed śmiercią, jako jedno z ogniw całego cyklu dramatów o rewolucji i jednocześnie jako jeden ze swoich ostatnich utworów. Stąd dramat ten stanowi już w pełni dojrzałą ideowo i artystycznie realizację Gorkiego - panoramę życia ówczesnej Rosji, w latach 1916-1917.

Jegor Bułyczow jest mocnym człowiekiem łapczywie garnącym ku sobie wszystkie rozkosze życia. Lubi pieniądze, nie przestrzegając skrupułów; lubi również kobiety. Owocami tych zamiłowań są: wielki majątek i dwie córki - Warwara z prawego łoża i uwielbiana Szura, dziecko pozamałżeńskie.

Nadchodzą niespokojne czasy pierwszej wojny światowej, która bezlitośnie obnaża słabość istniejących rządów. Oto jak te sprawy widzi Donat, oficjalista Bułyczowa: - Powiadam, że trudno carów nasycić ludem. Swoich nie ma czym karmić, a jeszcze chcemy obcych brać... Inaczej nie można zrozumieć po co się bijemy. I łoją nas właśnie za chciwość.

Odmiennie ocenia skutki wojny pop, ojciec Pawlin: - Wojny wszakoż nie tylko rujnują, ale i wzbogacają, zarówno doświadczenie, jak i... w ogóle...

I właśnie, gdy dla ludzi pokroju Bułyczowa otwierają się możliwości działania i bogacenia się, Jegora zwala z nóg choroba. Nie pomagają doktorzy. W obliczu wojny, która nieuchronnie wiedzie do rewolucji, pod wpływem fizycznego załamania wali się w gruzy światopogląd Bułyczowa. Łamie się jego wiara w Boga, w ogólny ład społeczny świata. Widzi fałsz i zakłamanie starego porządku w osobach jego najgorliwszych przedstawicieli - Pawlina i Melanii.

Wrogą i obcą staje mu się rodzina. Wszyscy oni krążą wokół coraz słabszego Bułyczowa ożywieni jedną myślą - przejęcia jego majątku. Walka Jegora o ocalenie zdrowia łączy się z pragnieniem odkrycia sensu ludzkiego istnienia, istniejącego porządku. Rzuca pytanie: - Cary, popy, gubernatorzy - po co oni są?!

Przychodzi moment, w którym Jegor wie, że nadchodzi śmierć. Krzyczy z rozpaczą: - Koniec świata! - świadomy, że wraz z nim niejako i cały jego mieszczański świat dogorywa. Z ulicy dobiega rewolucyjna pieśń.

W "Jegorze Bułyczowie", który to utwór był dla Gorkiego jednocześnie trybuną agitacji politycznej, ukazuje świat w zderzeniu z rewolucją, bohatera uwikłanego w konflikt; w formie artystycznej uderza pierwiastek epicki.

Obsada: T. Łomnicki, B. Majda, J. Żółkowska, I. Szewczyk, Z. Rysiówna, P. Fronczewski, A. Seniuk, A. Piszczatowski, B.. Pawlik, L. Ordon, T. Fijewski, F. Pieczka, M. Ławińska i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji