Artykuły

Gdańsk. Debata "Włącz się! Kulturalnie" w NCK

We wtorek, 18 listopada o godz. 18 w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) odbędzie się debata pod hasłem "Włącz się! Kulturalnie".

Jak skuteczniej informować o imprezach kulturalnych i lepiej układać ich kalendarz? Jak poprawić kursowanie nocnej komunikacji miejskiej? Na te i kilka innych pytań będą się starali odpowiedzieć uczestnicy dzisiejszej debaty.

Dziś na dobre rusza przedsięwzięcie "Włącz się! Kulturalnie" - społeczna akcja, zainicjowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i stowarzyszenie A KuKu Sztuka, której głównym celem jest zwiększenie udziału mieszkańców Trójmiasta w najróżniejszych wydarzeniach kulturalnych. Debata, która odbędzie się dziś w siedzibie NCK-u, w Ratuszu Staromiejskim, będzie podsumowaniem pierwszego etapu akcji. Polegał on na przeprowadzeniu wśród mieszkańców Trójmiasta ankiet (dwa osobne badania przeprowadzały jednocześnie NCK i, na jego zlecenie, sopocka Pracownia Badań Społecznych) dotyczących uczestnictwa w kulturze. Jedną ze spraw, które najbardziej interesowały autorów ankiety, było pytanie o to, co najbardziej przeszkadza w aktywności kulturalnej. Udało się dzięki temu ustalić wstępną listę najważniejszych problemów, z którymi przyjdzie się zmierzyć organizatorom akcji w jej kolejnych etapach.

To właśnie one staną się głównymi tematami dzisiejszej rozmowy, którą poprowadzą dziennikarz Michał Chaciński i socjolog Krzysztof Stachura. Na liście znalazły się m.in. takie kwestie jak: niedostateczna informacja o imprezach kulturalnych, nieskoordynowany kalendarz kulturalny poszczególnych miast, klubów czy instytucji (który powoduje, że przez kilka dni w całym mieście nie dzieje się nic, po czym odbywa się kilka wydarzeń naraz), zbyt wysokie ceny biletów, czy fatalne rozkłady nocnej komunikacji miejskiej.

Organizatorzy akcji postanowili zaprosić do debaty tych wszystkich, którzy mają w swoich rękach narzędzia, pozwalające walczyć z tymi problemami: szefów instytucji kulturalnych i klubów (m.in.: Adama Orzechowskiego - dyrektora Teatru Wybrzeże, Romana Peruckiego - dyrektora gdańskiej Filharmonii, Karola Hebanowskiego - szefa gdyńskiego klubu Ucho czy Roberta Florczaka i Alicję Grucę z sopockiego Sfinksa), urzędników miejskich zajmujących się kulturą czy komunikacją (m.in.: Władysława Zawistowskiego z samorządu wojewódzkiego czy Annę Czekanowicz z Urzędu Miasta Gdańska). W debacie wezmą udział także trójmiejscy artyści i animatorzy kultury oraz przedstawiciele mediów. Wszyscy uczestnicy będą się wspólnie zastanawiać, jak najskuteczniej pokonać wszystkie przeszkody stojące na drodze szerszego uczestniczenia mieszkańców w życiu kulturalnym.

- Nie mamy oczywiście złudzeń, że ta debata od razu zrewolucjonizuje sytuację - mówi współinicjatorka akcji Natalia Cyrzan z NCK-u i stowarzyszenia A KuKu Sztuka. - Mamy jednak nadzieję, że uda nam się przynajmniej otworzyć drogę do dalszych działań, ułatwiających uczestnictwo w kulturze. Chcemy głośno powiedzieć o kilku sprawach, przedstawić je osobom najbardziej zainteresowanym. Wskazać właścicielom klubów problemy, które zgłaszają mieszkańcy miasta, nakierować przedstawicieli władz na sprawy, które mogą rozwiązać. Chcemy rozpocząć swego rodzaju dialog społeczny między uczestnikami wydarzeń kulturalnych a ich organizatorami. Akcja ma mieć długoletni, rozwojowy charakter. W kolejnym etapie chcemy przygotować działania o charakterze edukacyjnym. A za jakiś czas, np. pół roku, przygotować kolejną debatę, podczas której będziemy chcieli sprawdzić, na ile wnioski z dzisiejszego spotkania wpłynęły na kształt kultury w mieście i udział w niej mieszkańców.

"Gazeta" włączyła się do akcji "Włącz się! Kulturalnie". W ciągu ostatnich kilku dni na specjalnej stronie ukazywały się wywiady i wypowiedzi z osobami odpowiedzialnymi za kulturę w Trójmieście. Wszystkie można przeczytać na portalu "Gazety": gazeta.pl/trojmiasto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji