Artykuły

Częstochowa. Ożyją głosy Reszków

Jubileuszowe X Święto Muzyki coraz bliżej, a jego program wciąż się wzbogaca. Centralnym wydarzeniem pozostaje sygnalizowany już koncert muzyki operowej z wyjątkową obsadą nie tylko polskich gwiazd.

W koncercie tym Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Tomasz Bugaj. Jeden z najbardziej cenionych współczesnych dyrygentów polskich do czerwca tego roku był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Koncertuje na całym świecie i ze znakomitymi operami. Urodził się w Kłomnicach i pierwsze muzyczne kroki stawiał w częstochowskiej szkole muzycznej (matura w LO im. Traugutta). Z całą pewnością to sentymenty kazały mu przyjąć zaproszenie na ten niecodzienny występ.

Niecodzienny, bo tworzony ku pamięci muzycznej rodziny Reszków. Program tego koncertu i dobór głosów dyktowane były właśnie repertuarem Józefiny, Edwarda i Jana [na zdjęciu] oraz ich parametrami głosowymi. Sam Bugaj wskazał odpowiednich do wykonań śpiewaków - znakomitych. Jest więc sopran Wioletta Chodowicz, o której dyrygent mówi, że to najlepsza Halka w Polsce. Więc też aria Halki znajdzie się w programie. Krzysztof Bednarek reprezentuje rzadki typ głosu - tenor bohaterski, jak Moniuszkowski Jontek. Sławny w Polsce śpiewak zaproszony został do roli Radamenesa w głośnej "Aidzie" Verdiego wystawianej w Cairo Opera House i plenerowo pod piramidami. Wreszcie o młodym basie Danielu Borowskim londyński krytyk z "Mail on Sunday" napisał: "najwspanialsze wykonanie Fidelia, jakie słyszałem". Artysta bardziej znany jest chyba poza Polską, gdzie występuje na najlepszych scenach europejskich i amerykańskich.

- Niespodzianką będzie gościnny udział sopranistki April Evans, która od 1995 roku współpracuje z nowojorską Metropolitan Opera. W programie koncertu znajdą się utwory ściśle związane z Reszkami, choćby napisana specjalnie przez Julesa Masseneta opera "Werther". Będzie również dużo rzadko wykonywanego w Polsce Wagnera, tak charakterystycznego dla Reszków. Niestety, niektóre z tych partytur są dostępne jedynie na Zachodzie i musieliśmy je ściągać za ciężkie pieniądze - mówił Krzysztof Pośpiech, pomysłodawca Święta Muzyki w Częstochowie i główny organizator tegorocznej imprezy.

Koncert muzyki operowej zostanie wykonany dwukrotnie: 21 listopada w filharmonii (biletowany) oraz 22 listopada w kościele św. Wawrzyńca w Borownie (darmowy). 20 listopada o godz. 18 Tomasz Bugaj spotka się z mieszkańcami rodzinnych Kłomnic w urzędzie gminy. Zainauguruje w ten sposób nowy cykl "Sławni kłomniczanie".

- Namawiam innych wójtów do pójścia tym śladem - mówi Pośpiech. - Każda gmina ma swoich wielkich. Wiem, że Adam Zając, wójt Kłomnic, już szykuje atrakcję na następny rok: człowieka, który miał lecieć w kosmos zamiast Hermaszewskiego, ale nie zmieścił się do kapsuły.

Dzień św. Cecylii, patronki muzyki i muzyków, wypada 22 listopada. Tradycyjnie już wieczorem chórzyści regionu wspólnie śpiewali patronce na Jasnej Górze przed Apelem Jasnogórskim. W tym roku jednak śpiewy przeniosły się do centrum miasta, do kościoła św. Jakuba. Poprzedzi je opowieściami o św. Cecylii duszpasterz środowisk twórczych ks. Piotr Zaborski.

W niedzielę natomiast w filharmonii swoje 10-lecie świętować będzie hucznie (- Choć bez wielu przemów - zapowiada Pośpiech) Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Ale o tym, jak i szerzej o programie Święta Muzyki, pisać będziemy w "Gazecie Co Jest Grane".

Dla Czytelników "Gazety" organizatorzy Święta Muzyki przeznaczyli 10 podwójnych zaproszeń na koncert muzyki operowej 22 listopada w filharmonii. Odebrać je można (kto pierwszy, ten lepszy) w sobotę od godz. 9 w redakcji: Al. NMP 13, wejście od ul. Piłsudskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji