Artykuły

Rzeszów. Startują "Piątki pełne Kultury"

Spektakle teatralne i taneczne, wystawy fotografii, rzeźby, malarstwa, pokazy filmów kina niezależnego - prawdziwe bogactwo wydarzeń artystycznych obiecuje publiczności nowo powstałe Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Pełna Kultura.

To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy czują niedosyt kulturalnej oferty w Rzeszowie. Jest też wiadomość zła: te bogate w wydarzenia artystyczne wieczory, odbywać się będą tylko raz w miesiącu - w każdy pierwszy piątek.

Kim są twórcy stowarzyszenia? To młode pokolenie aktorów, muzyków, scenografów, plastyków, fotografików, tancerzy i choreografów - w sumie 16 osób, które od dawna wpisują się w artystyczny krajobraz Rzeszowa. - Jesteśmy grupą znajomych, połączył nas Teatr "Maska". Każdy z nas albo tu pracuje, albo współpracuje. Pomysł, aby wspólnie stworzyć nową ofertę kulturalną w mieście, dojrzewał podczas spotkań na próbach, wyjazdach. Dyskutujemy o tym prawie bez przerwy. Nie robimy tego dla pieniędzy, ale po to, by móc tworzyć sztukę - mówią Kamila Korolko i Kamila Rybacka ze stowarzyszenia, które na co dzień są aktorkami Teatru "Maska". Obie pochodzą spoza Rzeszowa: pierwsza Kamila - z Białegostoku, druga - z Golubia-Dobrzynia.

- W Rzeszowie brakuje teatralnej alternatywy. Jest teatr dramatyczny i teatr lalkowy, kojarzony niemal wyłącznie z ofertą dla dzieci. Chcemy poszerzyć tę ofertę i pokazać się także w innym repertuarze, bo teatr lalkowy może być także fascynujący dla dorosłych. Niewiele osób wie, że w Rzeszowie działa znakomity Teatr Gestu, który daje przepiękne spektakle tańca współczesnego, ale nie wystawia premier w Rzeszowie, tylko na festiwalach i przeglądach w całej Polsce, zbiera tam nagrody, ale do tej pory nie było dla nich miejsca w rzeszowskiej ofercie kulturalnej - mówią dwie Kamile.

"Piątki pełne kultury" będą odbywać się w Teatrze "Maska", bo stowarzyszeniu zależy, aby promować to miejsce jako scenę dla różnorodnej oferty kulturalnej.

W ramach "Piątków..." prezentowana będzie nie tylko twórczość członków stowarzyszenia, ale i gości zapraszanych z całej Polski, a w przyszłości także spoza jej granic. W założeniach cyklu mieszczą się wszelkie inicjatywy artystyczne, które ze względu na wysoką jakość, lub nowatorski sposób myślenia, warto przedstawić rzeszowskiej publiczności. - Chcemy, by nasza propozycja kulturalna była nie tylko ucztą artystyczną, ale też spotkaniem oko w oko z samym twórcą. Dlatego podczas pierwszopiątkowych wieczorów będzie czas na dyskusje o prezentowanej sztuce - zapowiadają twórcy imprezy.

O brak zainteresowania ze strony publiczności wcale się nie boją, bo dostrzegają, że w mieście jest zapotrzebowanie na nowe formy sztuki, że młodzi ludzie szukają ciekawych propozycji kulturalnych. Dlatego dzisiejszy "Piątek pełen kultury" reklamowali plakatami rozwieszanymi na rzeszowskich uczelniach i w gimnazjach oraz w niektórych knajpach. - Ludzie dopytywali się już, czy można rezerwować bilety - cieszą się organizatorki.

Oczekują na propozycje: co widzowie chcieliby zobaczyć. - Kontakt z nami będzie łatwiejszy, gdy powstanie strona internetowa stowarzyszenia. Planujemy uruchomić ją jeszcze w tym roku, na razie można do nas pisać mailem: rsia.pelna.kultura@gmail.com - zachęcają. Mają też nadzieję, że zgłaszać się będą artyści, którzy zechcą zaprezentować swoją sztukę w ramach "Piątków...".

Stowarzyszenie jest też otwarte na nowych członków. Oto warunki przyjęcia: powinna to być osoba, która ma coś do powiedzenia o sztuce, chce się rozwijać i działać, a także może na to poświęcić swój wolny czas.

Dwa pierwsze "Piątki pełne kultury" udało się zorganizować dzięki wsparciu dyrektora "Maski", Antoniego Borka. Co dalej? - Mamy zamiar starać się o środki finansowe z różnych źródeł, pisać projekty, zabiegamy także o sponsorów. Liczymy na to, że będzie nam łatwiej po dwóch pierwszy edycjach imprezy, gdy ludzie przekonają się, że warto wspierać nasze działania - mówią członkowie stowarzyszenia.

Co zobaczymy?

W piątek wieczorem w Teatrze "Maska" zobaczymy: "Macondo" - spektakl teatru tańca do muzyki zespołu WADADA, wystawy fotografii: "Osiem kobiet" Joanny Ostrowskiej i "Rzeka" Piotra Mality oraz spektakl formy pt. "Cud-nie" w wykonaniu Henryka Hryniewickiego. Początek o godz. 18. Bilety w cenie 10 zł można nabyć pół godziny przed imprezą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji