Artykuły

Teresy Chylińskiej dzieło życia o Karolu Szymanowskim

- Czuję się jak długodystansowiec, który dobiega do mety. Z tym jednak wyjątkiem, że maratończyk biegnie ponad 40 kilometrów, a ja już biegnę ponad 50 lat, bo tyle właśnie minęło od mojej pierwszej publikacji o Szymanowskim. To już finał, zadanie zostało wykonane, ale to nie znaczy, że wszystko zostało o Szymanowskim napisane - mówiła wczoraj prof. Teresa Chylińska, podczas promocji swojej najnowszej książki "Karol Szymanowski i jego epoka" wydanej przez Musica Iagellonica - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.

Prof. Teresa Chylińska [na zdjęciu], muzykolog, największa w naszym kraju znawczyni życia i twórczości Karola Szymanowskiego, autorka licznych publikacji o tym kompozytorze, w tym opracowania czterech opasłych tomów jego korespondencji, redaktor serii dzieł wszystkich tego twórcy, tym razem przedstawiła trzytomową monografię tego kompozytora.

Pozycja jest imponująca; to ponad 1500 stron tekstu plus ponad sto stron ilustracji oraz sześć wkładek zawierających mapy i tablice genealogiczne, w tym drzewo rodziny Szymanowskich, rozrysowanie którego zajęło ponad trzy metry bieżące papieru. Książka to nie tylko kompendium wiedzy o Szymanowskim, ale także o jego epoce. Teresa Chylińska rozbudowała bowiem tło historyczne, pokazując m.in. życie na kresach Polski, rewolucję październikową na Ukrainie, życie muzyczne i społeczne tamtych czasów.

I tom zawiera rodowód Karola Szymanowskiego do czasu opuszczenia rodzinnego majątku na Ukrainie; II tom jest opisem realiów Warszawy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli od czasów przybycia kompozytora do tego miasta aż po śmierć w Szwajcarii; III tom natomiast zawiera m.in. przypisy, wykaz dzieł, bibliografię, indeks osób, a także aneks, w którym znajdują się nigdy dotąd niepublikowane dokumenty, np. testament rodziców Szymanowskiego czy wykaz rękopisów zniszczonych podczas II wojny światowej.

- Krok po kroku przedstawiałam każdy etap życia Karola Szymanowskiego. Pisząc, starałam się pokazać kontur osobowości człowieka i artysty. Starałam się unikać interpretacji. To pole pozostawiłam innym - mówiła prof. Chylińska.

Prowadzący wczorajszą promocję prof. Adam Walaciński, kompozytor, pedagog i krytyk muzyczny, będący pierwszym recenzentem tej obszernej pozycji, przypomniał, że pierwsza monografia Karola Szymanowskiego została wydana już w 1927 roku, jeszcze za życia kompozytora. - Książka Teresy Chylińskiej jest niezwykłą pozycją, pełną dokumentów i źródeł. Powstała dzięki wieloletniej mrówczej działalności autorki - mówił prof. Adam Walaciński. - Dziękuję ci za te 50 lat wierności pozamałżeńskiej Karolowi Szymanowskiemu - dodawał, zwracając się do autorki.

Uroczystość, która odbyła się wczoraj w sali koncertowej Instytutu Muzykologii UJ, zgromadziła wielu miłośników Szymanowskiego. I jak na promocję książki o kompozytorze przystało, była i jego muzyka. Anna Pehlken (śpiew) i Wojciech Kogut (fortepian) przedstawili m.in. osiem pieśni z "Rymów dziecięcych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji